Frešo prekvapuje priznaním: Pravica sa z pádu vlády ešte stále nespamätala | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Frešo prekvapuje priznaním: Pravica sa z pádu vlády ešte stále nespamätala

Iveta Radičová
Iveta Radičová
Zdroj: SITA
05.01.2015 09:37

BRATISLAVA - Pravica sa z pádu vlády Ivety Radičovej v roku 2011 ešte celkom nespamätala, čoho dôkazom tiež je, že sa pomaly ani nedá spočítať počet strán na stredopravej scéne. V rozhovore to uviedol líder SDKÚ-DS Pavol Frešo. On si osobne myslí, že musí prísť ku generačnej obmene. "Ľudia, ktorí k sebe nevedia nájsť cestu alebo už nemajú čo ponúknuť voličom, budú musieť odísť a prídu takí, ktorí spolupracovať vedia. To bude kľúčové pre budúcnosť. Aktuálne však v pravici stále pretrváva kríza," priznal Frešo.


Aj keď v čase pádu Radičovej vlády Frešo v parlamente nebol, vidí dva kľúčové problémy vtedajšieho kabinetu. "Z ekonomického hľadiska zdedila vláda osempercentnú dieru v rozpočte, ktorú musela upratať. Tá forma, ktorú vláda zvolila, že veľká časť upratovania prešla na živnostníkov či malých podnikateľov, bola mimoriadne nešťastná a nepravicová. Oveľa rozumnejším riešením by bolo zvýšenie niektorých nepriamych daní," myslí si.

Ako druhý problém vidí voľbu generálneho prokurátora. "Dodnes nie je rozumné vysvetlenie, prečo poslanec SDKÚ-DS Stanislav Janiš a na koho pokyn navrhol Dobroslava Trnku. To bol signál, kedy sa koalícia začala štiepiť," podotkol Frešo. Či zohral v celej veci rolu Mikuláš Dzurinda, Frešo jasne nepovedal. "To, či na konci boli nejaké personálne animozity, neviem, nebol som tam priamo. Ale to prostredie pri voľbe generálneho prokurátora bolo nečitateľné aj pre mňa, ako člena strany, nie to ešte pre voličov. Ale samozrejme, že ak by bolo všetko v poriadku, tak tesne pred voľbami neodíde z SDKÚ-DS úradujúca premiérka," dodal. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články