Poslanci OĽaNO chcú zobrať štedré dôchodky príslušníkom ŠtB | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Poslanci OĽaNO chcú zobrať štedré dôchodky príslušníkom ŠtB

Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.12.2014 08:28

BRATISLAVA – Opozičné OĽaNO chce príslušníkom niekdajšej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) siahnuť na štedré výsluhové dôchodky a odškodniť politických väzňov, respektíve ich príbuzných. Vyplýva to z návrhu novely zákona o protikomunistickom odboji, ktorou dnes poslanci odštartujú 10. deň 44. schôdze parlamentu. Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová a poslankyňa Janka Šípošová (obe OĽaNO) chcú návrhom ukončiť podľa nich nespravodlivý a neúctivý stav, nehodný demokratickej spoločnosti, keď bývalí príslušníci ŠtB poberajú obrovské výsluhové dôchodky, zatiaľ čo ich obete často živoria.


Novelou poslankyne obyčajných ľudí navrhujú plošné zníženie výsluhových dôchodkov bývalých eštebákov na polovicu. Zároveň navrhujú tieto peniaze použiť na jednorazový príspevok pre politických väzňov, respektíve ich manželky či manželov vo výške tisíc eur. „Suma 1 000 eur pritom ani zďaleka nenahrádza hodnotu ľudského života, ktorý bol počas rokov komunizmu utláčaný a ničený,“ upozorňuje Erika Jurinová. 

„Tí, ktorí roky boli utláčateľmi a prenasledovali nevinných, mučili ich a popierali ich základné ľudské práva, poberajú dnes nespravodlivo vysoké výsluhové dôchodky. Na druhej strane tí, čo trpeli vtedy, dôsledky prenasledovania znášajú doteraz. Majú nízke dôchodky aj preto, že vtedy nemohli pracovať alebo neskôr pracovali na slabo platených miestach,“ povedala Janka Šípošová, ktorá je dcérou bývalého politického väzňa. 

Schôdza bude pokračovať rozpravou k ďalším poslaneckým návrhom. Hovoriť sa bude aj o návrhu zákona, ktorý má čiastočne odškodniť poškodených klientov nebankových subjektov. Poslanec Martin Fecko (OĽaNO) vysvetlil, že oprávnené fyzické osoby by z maximálnej sumy 33-tisíc eur mohli mať nárok na odškodnenie najviac 13,2 tisíca eur. Podľa odhadu hnutia nárok na odškodnenie v sume zhruba 120 mil. eur by mohlo mať asi 50-tisíc ľudí a mal by sa uplatňovať na ministerstve financií do jedného roka od navrhovanej účinnosti zákona 1. marca 2015. OĽaNO tvrdí, že týmto návrhom chce splniť nesplnený sľub Roberta Fica z roku 2006.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články