°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Opozícia zvolá mimoriadny výbor: Na paškál pôjdu všetky škandály v zdravotníctve

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
09.12.2014 14:14

BRATISLAVA - Opozícia už má dostatok podpisov na zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru. Má sa rokovať o medializovaných informáciách týkajúcich sa predražených tendrov na dodávanie stravy do štátnych nemocníc. Podľa nich štyri štátne nemocnice zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní pri desaťročnom zmluvnom vzťahu 81 miliónov eur.


Zbieranie podpisov iniciovala podpredsedníčka strany SaS Jana Kiššová. "Je neuveriteľné, že toto sa môže diať v tak citlivom rezorte, akým je zdravotníctvo, od neho predsa závisia ľudské životy," povedala dnes poslankyňa. Predseda výboru Richard Raši (Smer-SD) je po odovzdaní podpisov povinný zvolať mimoriadne zasadnutie do siedmich dní. "Som veľmi zvedavá, ako sa k tejto kauze postavia poslanci Smeru-SD, najmä poslanec Vladimír Baláž, ktorý je riaditeľom jednej z týchto nemocníc. Aspoň nám bude môcť poskytnúť informácie o týchto tendroch z prvej ruky," uzavrela Kiššová.

Médiá v spolupráci s Transparency International zistil, že štyri štátne nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní za desať rokov 81 miliónov eur s DPH. Firmám platia za dodávku stravy, pričom jej cena na deň pre pacienta sa v tendroch pohybuje od 8,3 do 10,8 eura. Iné nemocnice, sociálne či geriatrické zariadenia za stravu pre pacientov platia o polovicu menej.

Ďalej upozornili, že do súťaže o dodávku stravy sa prihlásili personálne prepojené firmy Dora Gastro Slovakia a Hospital Catering Solutions. Predseda predstavenstva Dora Gastro Peter Bittó podpísal zmluvu v trnavskej nemocnici, v Trenčíne už zmluvu podpisoval za Hospital Catering Solutions, ktorej väčšinovým akcionárom je schránková firma v Luxemburgu. Firma Hospital Catering Solutions v roku 2012 nemala zamestnanca a na účte mala základné imanie 5000 eur, napísal denník. Verejné obstarávanie nechali nemocnice urobiť externej firme, žilinskej spoločnosti Euro Dotácie.

Novotný: Ak Fico berie zdravotníctvo vážne, požiada Senčáka o odchod 

V súvislosti s predraženým stravovaním v štyroch štátnych nemocniciach by mala byť podľa Viliama Novotného vyvodená zodpovednosť voči Martinovi Senčákovi, vedúcemu služobného úradu ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Ak to premiér Robert Fico myslí s bojom s tunelovaním zdravotníctva vážne, v stredu (10.12.) na rokovaní vlády SR bude požadovať Senčákov okamžitý odchod, napísal Novotný vo svojom stanovisku

"Je to v poradí už tretia známa kauza, v ktorej Senčák figuruje. Od päťdňového výpadku vrtuľníkovej záchrannej služby, za ktorú nesie ako predseda výberovej komisie priamu zodpovednosť, cez predražené CT v Piešťanskej nemocnici, o ktorom vedel a nekonal, až po kauzu predraženého stravovania v nemocniciach, ktorú schválil," dodal. Novotný bude od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka požadovať na najbližšom mimoriadnom rokovaní výboru pre zdravotníctvo správu o predraženom stravovaní v nemocniciach, ktorú má v stredu (10.12.) predložiť aj Vláde SR.

      


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články