Piatok, 27. január 2023. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Matovič otvorene obvinil Fica: Priživuje sa na chorých ľuďoch!

Robert FicoGaléria fotiek (1)
Robert Fico
Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Daniel Lipšic (NOVA), Igor Matovič (OĽaNO), Richard Sulík a Jana Kiššová (obaja SaS) podajú pre zmluvy štyroch štátnych nemocníc s externými prevádzkovateľmi vývarovní za 81 miliónov eur trestné oznámenie pre vážne podozrenie zo spáchania trestného činu manipulácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražby. Ako dnes povedali na tlačovej konferencii, na oznámení už začali pracovať.


Obstarávania, ktoré sa konali v štátnych nemocniciach v Trnave, Trenčíne, Banskej Bystrici a v Poprade označili za vopred dohodnuté s nemocnicami, ministerstvom zdravotníctva a vedením vládneho Smeru-SD. "Verejne obviňujem Roberta Fica z toho, že sa priživuje na chorých ľuďoch," vyhlásil Matovič, ktorý premiéra nazval hyenou. Podľa Matoviča budú firmy dodávať nemocniciam predraženú stravu o 80 percent.

Kiššová informovala, že pre túto vec bude iniciovať zvolanie mimoriadneho výboru pre zdravotníctvo, ktorého je členkou. "Som zvedavá, ako toto bude obhajovať člen výboru, ktorý je riaditeľom nemocnice, kde sa toto všetko deje," upozornila. Na mysli mala Vladimíra Baláža (Smer-SD), ktorý je riaditeľom nemocnice v Banskej Bystrici.

Skupina politikov upozornila aj na pôsobenie Martina Senčáka na poste vedúceho služobného úradu ministerstva zdravotníctva. Senčák podľa nich figuruje aj v "tejto rozkrádačke" a preto Roberta  Fica vyzvali, aby sa postaral o jeho koniec vo funkcii. Politici sa na záver prihovorili ľuďom, ktorým sa dnešný stav korupcie nepáči, aby prišli v stredu (10. 12.) na námestie SNP. "Koľko ľudí musí ešte v nemocniciach zomrieť, aby sme sa zhodli, že Robert Fico musí skončiť?" dodal Lipšic.

Média a Transparency International zistili, že štyri štátne nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní za desať rokov 81 miliónov eur s DPH. Firmám platia za dodávku stravy, pričom jej cena na deň pre pacienta sa v tendroch pohybuje od 8,3 do 10,8 eur. Iné nemocnice, sociálne či geriatrické zariadenia za stravu pre pacientov platia o polovicu menej.

Ďalej upozornili na to, že do súťaže o dodávku stravy sa prihlásili personálne prepojené firmy Dora Gastro Slovakia a Hospital Catering Solutions. Predseda predstavenstva Dora Gastro Peter Bittó podpísal zmluvu v trnavskej nemocnici, v Trenčíne už zmluvu podpisoval za Hospital Catering Solutions, ktorej väčšinovým akcionárom je schránková firma v Luxemburgu. Firma Hospital Catering Solutions v roku 2012 nemala zamestnanca a na účte mala základné imanie 5000 eur, napísal denník. Verejné obstarávanie nechali nemocnice urobiť externej firme, žilinskej spoločnosti Euro Dotácie. 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články