Toto sú ciele a ambície slovenských europoslancov! | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Toto sú ciele a ambície slovenských europoslancov!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
02.07.2014 11:08

BRATISLAVA/ŠTRASBURG/BRUSEL - Slovenská republika má v Európskom parlamente (EP) 13 poslancov, zaradených v štyroch politických skupinách. Zmapovali sme ich ciele a ambície, ktorým sa chcú venovať v rámci svojho pôsobenia v europarlamente.


Zostavovanie pracovných výborov a voľba ich predsedov prebieha v priebehu dnešného dňa a má sa ukončiť vo štvrtok doobeda. Na budúci týždeň v pondelok (7. júla) sa v Bruseli začnú ustanovujúce schôdze všetkých vborov a podvýborov.

EDUARD KUKAN

Poslanec Eduard Kukan (SDKÚ) bude za skupinu euópskych ľudovcov aj naďalej dôležitým a skúseným členom vo výbore pre zahraničnú politiku (AFET) a novou oblasťou preňho má byť pôsobenie (ako náhradník) vo výbore pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL). Podľa kuloárnych rečí je jeho meno spájané s funkciou vedúceho Delegácie EP pre Srbsko. V predošlom období bol vedúcim Delegácie EP pre krajiny západného Balkánu.

PÁL CSÁKY

Pál Csáky (SMK) je v europarlamente nový, ako však tvrdí, dobre pozná fungovanie tejto inštitúcie, pretože tam často chodil po prijatí Slovenska do EÚ. V pozícii europoslanca za skupinu Európskej ľudovej strany (EĽS) by chcel pomáhať pri stratégii posilňovania akcieschopnosti Európy a v zahraničnopolitickej i ekonomickej oblasti.

"Osobitne chcem zastupovať záujmy maďarskej komunity na Slovensku a rozširovať niektoré práva, predovšetkým jazykové," uviedol Csáky. Rovnako chce prispieť k posilneniu regionálnych možností a k lepšiemu čerpaniu eurofondov, pretože je podľa neho "neprijateľné, že ich čerpáme len na úrovni 50 percent". 

MONIKA FLAŠÍKOVÁ-BEŇOVÁ

Poslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) dostala z tábora socialistov a demokratov (S&D) hneď v prvý deň plenárneho zasadnutia poverenie byť "skrutátorkou" - overovateľkou výsledkov volieb predsedu EP. V novom zložení europarlamentu ašpiruje na plné členstvo vo výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Ako náhradníčka by chcela pôsobiť aj vo výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI).
      

JANA ŽITŇANSKÁ

Nová poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA), najmladšia zo slovenských europoslancov, priznala, že sa s priestormi europarlamentu v Štrasburgu ešte iba zoznamuje. V najbližších piatich rokoch chce nadviazať na to, čo robila aj na Slovensku. Pokúsi sa o to prostredníctvom skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

"Chcem sa snažiť pomôcť tým, ktorí si nedokážu pomôcť sami bez vlastného zapríčinenia - zdravotne postihnutí alebo odkázaní na pomoc iných. Chcem byť hlasom ľudí so zdravotným postihnutím a tých, ktorí potrebujú pomoc spoločnosti," uviedla Žitňanská.

BRANISLAV ŠKRIPEK

Medzi nových slovenských poslancov v EP patrí aj Branislav Škripek (OĽaNO), ktorý sa podobne ako Žitňanská zaradil do tretej najsilnejšej skupiny v EP - ECR. Jeho pôsobenie v europarlamente bude zamerané na oblasť ochrany ľudskej dôstojnosti a tradičných hodnôt. Záujem by mal o členstvo vo výbore pre občianske slobody a ako náhradník aj vo výbore pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM).


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články