Poslanci prerokovali balíček opozičných zákonov na pomoc mladým | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Poslanci prerokovali balíček opozičných zákonov na pomoc mladým

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
05.06.2014 19:15

BRATISLAVA - Balíček deviatich opozičných zákonov, ktoré majú pomôcť mladým lepšie sa uplatniť, prerokovali poslanci v závere 11. dňa 35. schôdze parlamentu.


Návrhy opoziční poslanci predložili už na marcovú schôdzu, neskôr ich z rokovania stiahli, keďže o podpore pre novely chceli diskutovať s ministerstvami školstva, sociálnych vecí a spravodlivosti, ktorých sa návrhy týkajú. "Mladí od 20 do 29 rokov tvoria až tretinu všetkých nezamestnaných. Vláda zverejnila v Stratégii SR pre mládež na roky 2014 až 2020, že 70 percent mladých chce odísť zo Slovenska," uviedol pri predstavení zákonov nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Opozičné strany navrhujú právo na štátom financovanú absolventskú prax s príspevkom u zamestnávateľov, ktorí reálne absolventov prijímajú. Žiaci stredných odborných škôl by mali povinne vykonávať prax u skutočných, reálnych zamestnávateľov. V službách zamestnanosti by sa mala zaviesť možnosť uhrádzať zamestnávateľom náklady na praktické vyučovanie. Verejný sektor by mal uznávať aj prax získanú počas štúdia a v rámci živnosti.

Podporu zamestnávania absolventov by podľa opozície pomohlo zlepšiť aj zníženie odvodov pre zamestnávateľa, podobne, ako to dnes funguje u dlhodobo nezamestnaných. Zamestnávateľ, ktorý zamestná absolventov stredných a vysokých škôl, by 12 mesiacov za nich platil nižšie odvody. Zjednotiť by sa mala aj suma, z ktorej stredoškoláci a vysokoškoláci nemusia platiť odvody, a to na úroveň 159 eur.

Ministerstvo školstva by malo informovať žiakov, študentov a rodičov o platoch a miere nezamestnanosti absolventov stredných a vysokých škôl podľa jednotlivých škôl a odborov. Predchádzajúci minister Eugen Jurzyca zaviedol túto povinnosť pre vysoké školy, terajší minister Dušan Čaplovič so zverejňovaním prestal. Povinnosť zverejňovať údaje o zamestnanosti by sa mala rozšíriť aj o stredné školy. Rodičia i študenti by tak vedeli lepšie posúdiť úspešnosť školy pri uplatňovaní študentov na trhu práce.

Rovnako by verejný sektor v niektorých oblastiach mal znížiť triedy požadovaného vzdelania z vysokoškolského na bakalárske. Skrátiť by sa podľa Beblavého mala aj dĺžka povinnej praxe pre právnické profesie opäť na tri roky. Minister spravodlivosti Tomáš Borec túto prax na začiatku volebného obdobia predĺžil na päť rokov. Advokáti, notári či exekútori by tak mohli profesijné skúšky skladať po troch a nie po piatich rokoch praxe.

Opozícia chce rovnako zrovnoprávniť dlžníkov vo Fonde na podporu vzdelávania s ostatnými dlžníkmi, teda aby aj oni mohli splatiť úver predčasne bez pokuty a tiež požiadať fond o možnosť nesplácať pôžičku, okrem úroku, po narodení dieťaťa. Beblavý zdôraznil, že ide o odborné, nie politické návrhy, a verí, že aspoň časť z nich podporí aj vládny Smer-SD.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články