Parlament schválil zmeny, ktoré majú zabrániť úžere | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Parlament schválil zmeny, ktoré majú zabrániť úžere

Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.04.2014 11:30

BRATISLAVA - Parlament dnes schválil novelu Občianskeho zákonníka, ktorá ma zabrániť úžerníckym praktikám. Medzi najpodstatnejšie zmeny, ktoré navrhli zákonodarcovia za Smer-SD Anton Martvoň a Otto Brixi, patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá bude definovaná priamo v Občianskom zákonníku. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou.


Rovnako sa má upraviť aj exekučný poriadok, ktorý nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností súkromných osôb pri dlhu do 2 000 eur. Exekúciu predajom nehnuteľnosti, v ktorej má povinný prihlásený trvalý alebo prechodný pobyt, možno podľa Martvoňovho pozmeňujúceho návrhu vykonať výnimočne na základe schválenia súdu, ak sú voči povinnému vedené viaceré exekúcie, v ktorých sa vymáhajú pohľadávky prevyšujúce v súhrne 2 000 eur a exekútor preukáže, že peňažná pohľadávka nemôže byť vymožená iným spôsobom. Zabrániť sa má aj exekúcii motorových vozidiel zdravotne ťažko postihnutých a vozidiel nevyhnutných pre výkon povolania. 

Exekútori po novom budú môcť na účte zablokovať iba sumu vo výške pohľadávky a nie celý účet, ako to bolo možné doteraz. "Chceli sme ľuďom uľahčiť život, zablokovanie celého účtu pre pohľadávku vo výške niekoľkých desiatok alebo sto eur vedelo narobiť pekné problémy pri platení bežných záväzkov, ako je inkaso a podobne, ktoré ľudia zrazu z účtu nemohli vykonať," vysvetlil Martvoň. 

Pri dražbách bude musieť znalec posudzovať trhovú cenu nehnuteľnosti a nie nadobúdaciu, ako to bolo doteraz. 

Poslanci za vládny Smer-SD sa so zástupcami obchodu a tripartity dohodli na konsenze pri sporných úpravách. Jednou z navrhovaných zmien mala byť napríklad aj možnosť bezdôvodného vrátenia tovaru v kamenných obchodoch do siedmich dní. Po diskusii s partnermi poslanci za Smer-SD toto ustanovenie z návrhu vypustili. 

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslanca za OĽaNO Branislava Škripeka. Veriteľ podľa neho bude povinný informovať spotrebiteľa, že nedošlo k splateniu splátky zo spotrebiteľského úveru a to do 15 dní odo dňa splatnosti. Doteraz veritelia nemali povinnosť ľudí informovať, že meškajú zo splátkou. Škripek si od návrhu sľubuje vyššiu informovanosť spotrebiteľov a zároveň spôsob, ako predchádzať zbytočným poplatkom za omeškanie s úhradou splátky. 

Novela upravuje aj trovy exekúcie. Trovy exekúcie nesmú presiahnuť šesťnásobok výšky pohľadávky bez príslušenstva, ak ide o pohľadávku neprevyšujúcu 50 eur, päťnásobok výšky pohľadávky bez príslušenstva, ak ide o pohľadávku neprevyšujúcu 166 eur, dvojnásobok výšky pohľadávky bez príslušenstva, ak ide o pohľadávku neprevyšujúcu 500 eur a výšku pohľadávky bez príslušenstva, ak ide o pohľadávku prevyšujúcu 500 eur. Ak trovy exekúcie pri drobnej exekúcii presiahnu násobok stanovenej výšky pohľadávky, znášajú trovy exekúcie prevyšujúce príslušný násobok pohľadávky oprávnený a povinný každý v jednej polovici.

Poslanci NR SR budú rokovať o ochrane pre úžerou

Diskusiou k novele zákona o pozemkových úpravách, ktorá upravuje vysporiadanie pozemkov, otvoria poslanci 9. deň 33. schôdze Národnej rady SR. Podľa poslanca Mostu-Híd Zsolta Simona chce premiér Robert Fico novelou obrať o majetok ľudí, ktorí vlastnia pozemky v bývalom vojenskom obvode Javorina. Ficovi pešiaci podľa jeho slov na parlamentnom výbore predložili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého sa vytvorí register pozemkov bývalého vojenského obvodu Javorina, ten sa však nezapíše do katastra nehnuteľností. 

"Robia to spôsobom ako kedysi, v čase kolektivizácie, komunisti. Aj tam spísali majetok, ktorý občania dali do družstva, ale v tom družstve s ním nevedeli nakladať," vysvetlil Simon. Bez preukázania vlastníctva v katastri nehnuteľností nebudú môcť podľa poslanca Mosta-Híd ľudia nakladať so svojím majetkom. 

"Takýmto spôsobom Fico pripravuje viac ako 20-tisíc občanov o svoj majetok," zdôraznil Simon. Ak by vláda chcela vyriešiť problém reštitúcií vo vojenskom obvode Javorina, tak by podľa neho prijala osobitné ustanovenia, ktoré by presne popísali postup navrátenia pozemkov.

Zákonodarcovia by dnes mali rozhodnúť aj o ochrane pred úžerou. Medzi najpodstatnejšie zmeny, ktoré navrhujú zákonodarcovia Smeru-SD Anton Martvoň a Otto Brixi, patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou. 

Rovnako sa má upraviť aj exekučný poriadok, ktorý nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností pri dlhu do 2 000 eur. Exekúciu predajom nehnuteľnosti, v ktorej má povinný prihlásený trvalý alebo prechodný pobyt, možno podľa Martvoňovho pozmeňujúceho návrhu vykonať výnimočne na základe schválenia súdu, ak sú voči povinnému vedené viaceré exekúcie, v ktorých sa vymáhajú pohľadávky prevyšujúce v súhrne 2 000 eur a exekútor preukáže, že peňažná pohľadávka nemôže byť vymožená iným spôsobom. 

Zabrániť sa má aj exekúcii motorových vozidiel zdravotne ťažko postihnutých a vozidiel nevyhnutných pre výkon povolania. Poslanci novelu zákona o Občianskom zákonníku prerokovali minulý týždeň, pre množstvo pozmeňujúcich návrhov hlasovanie odložili na tento týždeň. 

Od 14:00 sa bude rokovať o novele zákona o dráhach, v ktorej poslanci za Most-Híd navrhujú umiestnenie dvojjazyčných tabúľ na vlakové zastávky v obciach, kde žije minimálne 20 percent príslušníkov národnostnej menšiny. 

Poslanci prediskutujú i návrh zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní, ktorým chcú poslanci za KDH chrániť subdodávateľov, malých podnikateľov a živnostníkov pred staronovým problémom, a to neplatením za vykonané práce alebo dodaný materiál.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články