Matovič: Predseda je ten, kto kradne svedomie vlastným poslancom | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Matovič: Predseda je ten, kto kradne svedomie vlastným poslancom

Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: SITA
23.12.2013 08:26

BRATISLAVA – Predseda strany je ten, kto kradne svedomie vlastným poslancom, prikazuje im ako hlasovať a robí z nich bábky. Toto je predstava lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča o pojme "predseda strany", preto takéto oslovenie nemá rád. To, že mu nie je po vôli, dáva najmä novinárom najavo pravidelne.


"Ľudia si zvykli, že politiku robia strany a ich predsedovia a o to menej znakov takýchto štandardných strán, ktoré tu 24 rokov bačujú, by sme chceli mať," uviedol v bilančnom rozhovore. Aj preto ďalej trvá na tom, že OĽaNO sa na klasickú stranu netransformuje. "Našim cieľom bolo vytvoriť priestor pre nezávislých kandidátov, vytvoriť ostrovček slobody, kde bude mať poslanec svoj vlastný názor. Toto sa nám podarilo a nie je najmenší dôvod, aby sme sa menili na klasickú stranu," uistil.

Matovič garantuje, že to, čo hovorí, aj v praxi dodržiava. "Treba sa opýtať ľudí na klube. Pri žiadnom hlasovaní u nás ani nezaznie, že mal by si hlasovať takto. Preberieme si body na schôdzi, argumenty, človek, ktorý to má na starosti, povie odporúčanie a každý hlasuje, ako uzná za vhodné. Ale nie sme chaos, ktorý má 14 rozličných názorov. Tlačidlá sú tri, teda 14 ľudí môže mať len tri názory – za, proti, zdržal sa," vysvetľuje.

Na druhej strane ho mrzí, že poslanci za OĽaNO sú aj pre neštandardnosť materského hnutia málo pozývaní do politických diskusií. "Samozrejme, že to vnímam ako mínus. Jozef Viskupič ako predseda poslaneckého klubu nebol nikdy v živote v televíznej diskusii. Taká SDKÚ-DS, ktorá mala vo voľbách o tretinu slabší výsledok, má desaťkrát väčší priestor v diskusiách ako my. Je asi pochopiteľné, že Ficovi vyhovujú štandardní politickí oponenti, lebo tí ho argumentmi nepohryzú," myslí si.

Kritické slová poslankyne Márie Ritomskej (nezaradená), ktorá z klubu OĽaNO odišla, o tom, že sa Matovič správa ako majiteľ OĽaNO a vydierač, odmieta. Ritomská vyhlásila, že Matovič aj s Jozefom Viskupičom nútia ostatných poslancov, aby dofinancovali asistentov hnutia. "Je to hrubá lož. Akékoľvek nútenie niekoho k niečomu by malo hrôzostrašné následky na takéto voľné zoskupenie ľudí. Mária Ritomská systematicky nechodila do parlamentu, na zasadnutia, na hlasovania, my sme ju na klube opakovane vyzývali, ale nezaberalo to. Keď sa zľakla, že to oznámim na verejnosti, zdupkala a nakydala na nás síru," vysvetľoval pohnútky bývalej kolegyne.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články