Poliačik šokoval kolegov poslancov: Do parlamentu doniesol "hašiš" | Topky.sk

Piatok, 20. júl 2018. Meniny má Iľja, Eliaš, zajtra Daniel.

Poliačik šokoval kolegov poslancov: Do parlamentu doniesol "hašiš"

Martin Poliačik
Martin Poliačik
21.05.2013 12:17

BRATISLAVA – Ticho ako v hrobe vyvolal v parlamente svojim výrokom poslanec za SaS Martin Poliačik, keď zákonodarcom oznámil, že ako príklad k novele Trestného zákona doniesol do národnej rady hašiš. Vzápätí vytiahol z vrecka saka papierovú skladačku, roztvoril ju a položil na rečníčky pult.


"Je to taká malá hrudka, povolené množstvo pre užívateľa do desať dávok," konštatoval. Na papieri pred ním ležali dve asi pol centimetrové hnedé hrudky. "Vytiahol som to preto, aby všetci videli, aká malá odrobinka môže zmeniť človeku život. Nie preto, že ide o omamnú látku, ale že máme taký zákon," vysvetlil. Poliačik tak chcel poslancom názorne ukázať, aké jednoduché je pre obyčajných užívateľov drogy držať pri sebe vyššie ako zákonom tolerované množstvo, keďže polícia pri zadržaní drogu preráta na jednorazové dávky. "Hašiš nie je nič, čo by bolo extrémne nedostupné, ale tým, že oproti marihuane ide o koncentrovanejšiu vec, môže byť nebezpečná," konštatoval Poliačik. Vládnu zmenu zákona, ktorá ponúka druhú šancu na slušný život ľuďom pristihnutým s drogou pre vlastnú potrebu, poslanec za SaS víta, keďže rekreačné užívanie drog, aj keď s ním nesúhlasí, by podľa neho nemalo byť trestné. Pri terajšej legislatíve aj sudca keby vedel, že mal užívateľ pri sebe drogy len pre vlastnú spotrebu vo vyššej ako desaťnásobnej dávke, musí podľa Poliačika páchateľovi udeliť minimálne štvorročný trest. "A nebojte sa, to je názorná ukážka, bola to čokoláda," uzavrel svoje vystúpenie Poliačik, papierik zdvihol, priložil si ho k ústam a kúsky čokolády zjedol.

"Znevážili ste posvätné miesto parlamentu, prekročili ste všetky medze, ešte nikto tu drogu nepoužil," reagoval na Poliačika poslanec za KDH Pavol Hrušovský. Drogy označil za pliagu, ktorá sa stáva hrozbou pre celú spoločnosť. Hrušovský v pozmeňujúcom návrhu navrhol vypustiť zníženie dolnej hranice možného potrestania za trestný čin nedovolenej výroby a držania omamných a psychotropných látok zo štyroch na tri roky, ako to v novele Trestného zákona navrhuje minister spravodlivosti Tomáš Borec. "Je to o díleroch drog, aplikačná prax ukáže, že sme mali pravdu. Vytvárame priestor na väčšiu dostupnosť drogy," poznamenal Hrušovský. Podľa poslanca za KDH je povinnosťou štátu proti drogám bojovať a nie vytvárať tolerančné prostredie. "Stačí skúsiť raz a už to letí," dodal.

O tom, že novela Trestného zákona umožní zníženie trestov pre dílerov tvrdých drog, je presvedčený aj nezaradený poslanec Daniel Lipšic.

Nezaradený poslanec Alojz Hlina vyzýval Smer-SD, aby občanom priamo oznámil, čo sa chystá urobiť.

Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň zdôraznil, že predložená úprava predchádza kriminalizácii mladých ľudí, pri ktorých ide o prvé pochybenia a s drogami majú minimálnu skúsenosť. Trestné sadzby za drogové delikty by sa podľa novely nemali paušálne meniť smerom nadol, zníži sa len dolná hranica možného potrestania za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi zo štyroch na tri roky. Táto zmena by umožnila odsúdenému vyhnúť sa väzeniu. Ak trest odňatia slobody neprevyšuje tri roky, súd môže jeho výkon podmienečne odložiť a nariadiť probačný dohľad.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články