Fico zmenil názor: Opozícia nebude kontrolovať štátne tendre! | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Fico zmenil názor: Opozícia nebude kontrolovať štátne tendre!

Robert Fico
Robert Fico
03.04.2012 15:54

BRATISLAVA – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nebude patriť opozícii. Predseda Smeru-SD Robert Fico chce, aby šéf úradu bol odborníkom, ktorý by skvalitnil verejné obstarávanie.


Jeho meno by mali navrhnúť odborné organizácie. Fico na tlačovej besede potvrdil, že umožní opozícii, aby obsadila post šéfa Najvyššieho kontrolného úradu. „Predpokladám, že opozícia sa dohodne na kandidátovi a predloží ho do NR SR. Nechceme im robiť rozhodcu,“ povedal.

Fico dnes tiež avizoval, že jeho vláda urobí odpočet bývalej vlády, pretože kabinet Ivety Radičovej nič také neurobil. Podľa neho bude treba tiež preskúmať, či dosluhujúca vláda nešla nad rámec svojich kompetencií, ktoré jej prislúchali po vyslovení nedôvery v parlamente na jeseň v roku 2011, čo viedlo k predčasným parlamentným voľbám.

Opozícia kritizuje rozhodnutie Fica

Oslovení politici pripomínajú, že Fico po voľbách vyjadril vôľu prenechať toto miesto opozícii. "Ak si pán Fico vybral za opozíciu odborné organizácie, tak to nie je štandardný postup. Opozíciou sú politické strany," reagoval na dnešné Ficove slová podpredseda klubu KDH Pavol Abrhan.

Líder OĽaNO Igor Matovič považuje Ficovo rozhodnutie za neseriózne a naznačil, že Fico si hľadá cestu, ako zabrániť dôslednej kontrole obstarávania. "Rád by som sa mýlil," poznamenal s dodatkom, že ak predseda sociálnych demokratov nechce pozíciu šéfa ÚVO nechať opozícii, bolo by zodpovednejšie ponúknuť ho tretiemu sektoru.

Zmena postoja sa nepozdáva ani šéfovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi. Nemyslí si, že by precedens urobila premiérka Iveta Radičová, keď v minulosti odmietla Ficovho kandidáta na tento post Jána Valka. "Aj on mal a má možnosť odmietnuť opozičného kandidáta," podotkol. Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) tvrdí, že ho zaujíma predovšetkým charakterový a odborný kaliber predsedu, ale obáva sa, že Fico si takto hľadá cestu, ako obsadiť ÚVO človekom, ktorý nebude na obstarávanie prísne dohliadať. "Obávam sa, že nechce reálne vybrať predsedu, ktorý vybuduje silný a nezávislý úrad, aký potrebujeme."


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články