Pondelok25. september 2023, meniny má Vladislav, zajtra Edita

Počet podvodov s platobnými kartami v eurozóne klesol na rekordné minimum

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com/)

FRANKFURT NAD MOHANOM - Počet podvodov s platobnými kartami v eurozóne sa dostal na rekordne nízku úroveň. V roku 2021 klesla celková hodnota podvodných transakcií s kartami vydanými v jednotnej oblasti pre platby v eurách (SEPA) podľa údajov Európskej centrálnej banky (ECB) na 1,53 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2020 ich objem klesol o 11,2 %.

V správe za rok 2019 ECB tieto transakcie vyčíslila na 1,87 miliardy eur. Z hľadiska celkového objemu transakcií uskutočnených prostredníctvom kreditných a debetných kariet sa v roku 2021 v dôsledku podvodov stratilo v priemere 2,8 centa z každých 100 eur. Podľa ECB ide o najnižšiu mieru podvodov od začiatku zberu údajov v roku 2008. Podvodníci sú úspešní vtedy, keď na platby online alebo cez telefón používajú duplikáty vyrobené na základe nelegálne získaných údajov z originálnych kariet, uviedla ECB.

Počet podvodov s platobnými
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Bezpečnosť používania platobných kariet podľa strážcov spoločnej meny posilnilo zavedenie tzv. silnej autentifikácie zákazníka. Pri tomto postupe musia zákazníci niekoľkými spôsobmi preukázať to, že sú oprávnenými držiteľmi platobnej karty. Napríklad tým, že platbu v internetovom obchode okrem zadania údajov o karte potvrdia aj prostredníctvom aplikácie príslušnej banky dopredu nainštalovanej vo vlastnom telefóne.

Viac o téme: PoklesPlatobné kartyPodvodyEurozónaECB
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu