°C

Sobota, 28. november 2020. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

Prípad masakry dozorcov v Leopoldove: Vrah Uriga zostáva aj po troch desaťročiach vo väzení

Na doživotie odsúdený aktér Leopoldovského masakra Miloš Uriga
Na doživotie odsúdený aktér Leopoldovského masakra Miloš Uriga
Zdroj: SITA/Jozef Habočík
20.01.2020 19:05

BANSKÁ BYSTRICA – Na doživotie odsúdený aktér masakry v leopoldovskej väznici Miloš Uriga, pri ktorom väzni zavraždili päť dozorcov, ostáva naďalej za mrežami. Dnes o tom rozhodol senát Okresného súdu v Banskej Bystrici, ktorý zamietol jeho návrh na podmienečné prepustenie z výkonu trestu. Uriga voči uzneseniu podal sťažnosť, rozhodne o nej odvolací senát krajského súdu.


Rodák z Vranova nad Topľou, 51-ročný Miloš Uriga, spolu s Tiborom Polgárim a ďalšími odsúdenými sa v novembri 1991 pokúsili ujsť z väznice v Leopoldove. Akciu, ktorá dostala názov Leopoldovský masaker, viedol Tibor Polgári. Sedem väzňov pri tom zavraždilo päť dozorcov. Doživotné tresty odňatia slobody následne dostali Tibor Polgári, Miloš Uriga a Ondrej Harvan.

Harvan sa neskôr obesil v cele a Polgári s Urigom sa pokúšajú opakovane dostať podmienečne na slobodu. Ostatní štyria aktéri masakry Bartolomej Botoš, Dalibor Bajger, Václav Fedák a Vladimír Duda si svoje tresty v rozsahu od trinásť do osemnásť rokov už odpykali.

Za tie roky by som si bol urobil aj štyri vysoké školy

Uriga si doživotie v súčasnosti odpykáva v Banskej Bystrici. Na súde sa sťažoval, že nemôže študovať ako počas výkonu trestu v Ružomberku. Vyhlásil, že „za tie roky by som si bol urobil aj štyri vysoké školy“. Predsedníčka senátu sa ho spýtala, prečo sa z Ružomberka pokúsil ujsť. To nevysvetlil. Tvrdil, že je pripravený za pomoci známych nájsť si zamestnanie i bývanie. Správa ústavu na výkon trestu však hovorí, že možnosť jeho zlyhania po prepustení do civilného života je vysoká.

Na doživotie odsúdený aktér
Zdroj: SITA/Jozef Habočík

Prokurátorka nepodporila návrh Urigu na podmienečné prepustenie s tým, že nejde o človeka, ktorého odsúdili po prvý raz. Svedčí o tom i šesť záznamov v trestnom registri. Uriga vyhlásil, že ak ho súd nechá vo výkone trestu, radšej zvolí smrť, pretože keby nebol veriaci, dávno to skončí a každý rok vo väzení je pre neho klinec do rakvy. Senát Okresného súdu v Banskej Bystrici zamietol Urigov návrh na podmienečné prepustenie i jeho požiadavku na vypočutie viacerých svedkov z radov väzňov i dozorcov.

Akciu plánovali dva mesiace

Pred krvavým pokusom o útek si Polgári, Uriga a Harvan odpykávali v Leopoldove viacročné tresty za závažné trestné činy. Harvan sa za mreže dostal za vraždu, Polgári za vydieranie a lúpež a Uriga za lúpež. Akciu plánovali dva mesiace. Skupinu viedol Tibor Polgári, ktorý ako prvý zaútočil spolu s Milošom Urigom na dozorcu svojho oddielu. Dozorca František Sloboda dostal sedem rán nožom do hrudníka.

Jeho uniformu si potom obliekol Polgári. V kancelárii potom štyroch dozorcov brutálne zbili, spútali a vyzliekli. V uniformách sa potom väzni ozbrojení samopalmi dostali až k bráne. Štyroch strážcov chladnokrvne zabili, dvoch ťažko zranili. Následne prekročili bránu leopoldovskej väznice. Ich sloboda však netrvala dlho. Už na druhý deň sa ocitli opäť za mrežami.


Galéria

Na doživotie odsúdený aktér Na doživotie odsúdený aktér

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články