Právnička Mišíková: Môj mandant Daniel Lipšic trestný rozkaz akceptoval | Topky.sk

Piatok, 22. jún 2018. Meniny má Paulína, zajtra Sidónia.

Právnička Mišíková: Môj mandant Daniel Lipšic trestný rozkaz akceptoval

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic, Zdroj: Miroslav Vacula
16.10.2017 18:30

BRATISLAVA – Trestný rozkaz Okresného súdu Bratislava III vo veci dopravnej nehody bývalý poslanec NR SR a exminister vnútra Daniel Lipšic akceptoval a nepodal voči nemu odpor v zákonnej lehote. Uviedla to dnes jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková.


"Ako jeho právna zástupkyňa musím konštatovať, že vymeraný trest (tri roky odňatia slobody s päťročným podmienečným odkladom, šesť rokov zákaz činnosti) patrí k najprísnejším v porovnaní s obdobnými prípadmi a nezohľadňuje viaceré okolnosti," povedala Mišíková.

Podľa jej slov ide o nasledujúce okolnosti - uznanie viny v priebehu vyšetrovania, deklarované  aj verejným vzdaním sa poslaneckého mandátu. Ďalej spolupráca obvineného s orgánmi činnými v trestnom konaní, minimálne prekročenie povolenej rýchlosti, výrazné spoluzavinenie chodca, čo konštatoval aj znalec pribratý do konania vyšetrovateľom. Napokon ospravedlnenie sa pozostalým a dohoda s pozostalými o odškodnení, bezprostredne po skutku.

"S poľutovaním tiež konštatujem, že priebeh vyšetrovania sprevádzali okolnosti nasvedčujúce tomu, že bude vyvíjaná snaha o poškodenie môjho mandanta na úkor objektívneho uzavretia jeho prípadu. Za všetky spomeniem len jednu z týchto okolností: únik dôkazového materiálu, videozáznamu o priebehu dopravnej nehody z bezpečnostnej kamery inštalovanej na budove Krajského súdu v Bratislave na Vajnorskej ulici," uviedla Mišíková vo svojom stanovisku.

"Dôveru v objektívne uzavretie vyšetrovania naštrbil aj pokyn Generálnej prokuratúry na zastavenie konania o uzavretí Dohody o vine a treste v zmysle príslušných ustanovení Trestného poriadku a následná výmena dozorujúceho prokurátora," zdôraznila Lipšicova právna zástupkyňa. "Napriek týmto okolnostiam som ako právna zástupkyňa rešpektovala rozhodnutie svojho mandanta nepodať voči Trestnému rozkazu odpor," dodala Mišíková.

Trestný rozkaz v prípade dopravnej nehody bývalého poslanca Národnej rady SR a exministra vnútra Daniela Lipšica nadobudol právoplatnosť. Povedal to hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. „Trestný rozkaz zo dňa 19. 9. 2017 sa stal právoplatný dňa 10. 10. 2017. V zákonnej lehote nebol proti nemu podaný odpor,“ povedal Adamčiak.

Okresný súd Bratislava III odsúdil v polovici septembra Daniela Lipšica za prečin usmrtenia na podmienečný trest tri roky, zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní päť rokov. Súd zároveň obvinenému uložil probačný dohľad nad jeho správaním v skúšobnej dobe, trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu na dobu šesť rokov a povinnosť podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom výchovnému programu zameranému na bezpečnosť v cestnej doprave a predchádzanie dopravným nehodám. Obvineného taktiež zaviazal k náhrade škody voči poškodeným.

Prokurátor v júli tohto roka podal vo veci obžalobu pre trestný čin usmrtenia. Trestná sadzba pri tomto prečine je dva až päť rokov. Daniel Lipšic zrazil 72-ročného muža 19. septembra 2016 vo večerných hodinách na križovatke bratislavských ulíc Kutuzovova a Vajnorská. Po nehode sa vzdal poslaneckého mandátu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články