°C

Nedeľa, 29. marec 2020. Meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava.

Trest pre Lipšica je najprísnejší z porovnateľných prípadov, tvrdí Eva Mišíková

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic
Zdroj: Miroslav Vacula
17.10.2017 17:50

BRATISLAVA - Trest, ktorý dostal exposlanec Daniel Lipšic za smrteľnú autonehodu, je najprísnejší zo všetkých porovnateľných prípadov. Dnes to uviedla jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková v reakcii na výzvu poslaneckého klubu Smer-SD, aby Lipšic požiadal ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd) o podanie mimoriadneho dovolania.


"Takéto vyjadrenia, ktoré dnes odzneli na tlačovej konferencii, považujeme za poľutovaniahodné. O odbornej erudovanosti vyzývateľov svedčí fakt, že minister spravodlivosti už 12 rokov nemôže podľa zákona podávať dovolanie čo do výšky uloženého trestu, pokiaľ bol vymeraný v rámci trestnej sadzby," vysvetlila Mišíková s tým, že trest vymeraný trestným rozkazom Danielovi Lipšicovi bol v rámci tejto sadzby.

Podľa jej slov je ľahko overiteľný aj fakt, že Daniel Lipšic ako minister spravodlivosti nikdy nepodal dovolanie, keď znalecké posudky konštatovali spoluzavinenie chodca, ako tomu bolo v jeho prípade.

Predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč dnes vyhlásil, že Lipšic používa slovo spravodlivosť vždy dvojakým metrom. "Keď ide o neho a smrť človeka, očakáva pohladenie verejnosti. Posťažoval sa na priebeh vyšetrovania a podmienečný trest označil za poškodzujúci jeho osobu," povedal Glváč s tým, že Lipšic mal toľko drzosti, že predstúpil pred kamery a povedal, že v trestnom konaní platí dvojaký meter pre koalíciu a opozíciu. "Celému národu ukázal, že dvojaký meter používa on," odkázal Glváč.

Exposlancovi pripomenul, že ešte ako minister spravodlivosti podal asi 92 mimoriadnych dovolaní v známych kauzách. Spomenul nehodu Víťazoslava Morica či Štefana Skrúcaného. "Tvrdil, že pri usmrtení osoby treba požadovať nepodmienečný trest," podotkol Glváč. Smer-SD preto Lipšica vyzval, aby požiadal sám, tak ako to v minulosti žiadal pre iných, aby Žitňanská využila svoje zákonné právo a podala mimoriadne dovolanie.

Trestný rozkaz v prípade dopravnej nehody Daniela Lipšica nadobudol právoplatnosť 10. októbra 2017. V zákonnej lehote totiž nebol proti nemu podaný odpor. Okresný súd Bratislava III odsúdil v polovici septembra Daniela Lipšica za prečin usmrtenia na podmienečný trest tri roky, zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní päť rokov. Súd mu tiež uložil probačný dohľad nad jeho správaním v skúšobnej dobe, trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu na obdobie šesť rokov a povinnosť podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom výchovnému programu zameranému na bezpečnosť v cestnej doprave a predchádzanie dopravným nehodám.

Prokurátor v júli tohto roka podal vo veci obžalobu pre trestný čin usmrtenia. Trestná sadzba pri tomto prečine je dva až päť rokov. Daniel Lipšic zrazil 72-ročného muža 19. septembra 2016 vo večerných hodinách na križovatke bratislavských ulíc Kutuzovova a Vajnorská. Po nehode sa vzdal poslaneckého mandátu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Miroslav Vacula

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články