°C

Piatok, 3. apríl 2020. Meniny má Richard, zajtra Izidor.

Nový škandál na obzore: VšZP prehovorila o údajnom nekalom prepoisťovaní do Dôvery

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
13.12.2016 21:55

BRATISLAVA - Niektorých poistencov štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) mali údajne prepoistiť bez ich vedomia do súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera. Tvrdí to VšZP.


Dôvera potvrdila, že jej volalo niekoľko klientov, ktorí sa na takýto postup sťažovali. Preveruje to, ospravedlnila sa. Podľa nej ide o zlyhanie konkrétneho pracovníka a situáciu bude riešiť. Takisto dostala informácie od svojich klientov "o nelegálnom prepoistení do konkurenčných poisťovní".

Na údajný "nekalý nábor poistencov" upozornil VšZP zamestnávateľ z Liptovského Mikuláša. "Pri preverovaní poistenia jednotlivých pracovníkov zistil, že asi 20 z nich bolo pravdepodobne nekalo prepoistených do súkromnej zdravotnej poisťovne s platnosťou od začiatku budúceho roka," informovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová. V tomto regióne nejde podľa nej o jediný prípad. VšzP zaznamenala i viaceré individuálne podnety od ľudí. Takisto v nich majú uvádzať, "že od januára 2017 sú poistencami Dôvery, hoci žiadnu prihlášku nepodpisovali".

"Každú žiadosť o storno prihlášky individuálne preverujeme. Zatiaľ sme vyhoveli jednej poistenke z Liptovského Mikuláša," povedal Matej Štepianský, PR špecialista Dôvery. Ak sa podľa neho potvrdí zlyhanie konkrétneho pracovníka a tiež fakt, "že Dôvera zdravotná poisťovňa bola podvedená, tak vedenie zváži aj podanie trestného oznámenia". "Takisto sa na nás obrátili klienti, ktorí boli nelegálne prepoistení do konkurenčných zdravotných poiťovní," povedal Štepianský.

Zdravotnú poisťovňu zmení od budúceho roka takmer 119.000 ľudí. Najúspešnejšie vyšla z prepoisťovacej kampane súkromná Union zdravotná poisťovňa (ZP), najmenej úspešne štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Výsledky zverejnil koncom novembra Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Vtedy hovoril o ôsmich podnetoch, ktoré riešil v rámci prepoisťovacej kampane. Z toho v troch prípadoch malo dôjsť k neoprávnenému prepoisteniu. Všetkých osem podnetov podali poistenci na Union ZP.

"Klientom sme sa ospravedlnili, prihlášku sme stornovali," uviedlo tlačové oddelenie Union ZP. V potvrdených pochybeniach zo strany zamestnanca pristupuje poisťovňa k sankciám. Menej závažnejšie pochybenia rieši napomenutím či preškolením. Väčšie porušenia trestá krátením provízií či skončením pracovného pomeru.

Union ZP pribudne od nového roka asi 11.600 poistencov. Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera príde o viac ako 3000 ľudí a VšZP o takmer 8700 poistencov. Záujem o zmenu zdravotnej poisťovne malo približne 126.000 ľudí, ÚDZS však takmer 7000 prihlášok neakceptoval.

Na Slovensku bolo ku koncu septembra tohto roka 5.149.246 poistencov. VšZP mala 3.256.835 klientov, Dôvera 1.421.545 a Union ZP 470.866 poistencov. Zmeniť zdravotnú poisťovňu je možné raz ročne, vždy najneskôr do konca septembra. Zmena sa akceptuje od 1. januára nasledujúceho roka.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články