Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

VIDEO Kauza Gorila znovu ožíva: Pravý dôvod, prečo nebolo možné vypočuť aj Fica!

Šéf vyšetrovacieho tímu kauza Gorila Marek Gajdoš
Šéf vyšetrovacieho tímu kauza Gorila Marek Gajdoš
Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann
03.11.2016 11:40

BRATISLAVA - Stále platí, že majoritné množstvo informácií z údajného spisu SIS Gorila, ktorý unikol na verejnosť, sa potvrdzuje. Sú aj také, ktoré sa nepotvrdzujú. Novinárom to dnes povedal končiaci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš, ktorého v úrade prijal prezident SR Andrej Kiska.


"Práve teraz pracujem na tom, aby som výsledky dokazovania dal dokopy v podobe, v ktorej budú odovzdané môjmu nástupcovi. Potom budem mať lepší prehľad, aby som sa k tomu vyjadril," povedal Gajdoš. Na otázku, prečo nebol dodnes vypočutý aj premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý podľa spisu osobne navštívil konšpiračný byt na Vazovovej ulici v Bratislave, Gajdoš odvetil, že nejaký pokus o jeho vypočutie bol, "ale z dôvodu, že prokurátor vykonával previerku spisu, tak nejaký čas sa v tomto nedalo pokračovať". Či bude premiér ešte vypočutý, Gajdoš nepovedal, podľa neho by však vypočutý byť mal. Či bol Fico naozaj v spomínanom byte, "to sme zatiaľ nedokazovali".

Vyšetrovatelia sa zaujímali aj o to, odkiaľ spis Gorila unikol na verejnosť. Či sa to dá zistiť, je podľa Gajdoša otázka vyšetrovania. "Všetko je možné za predpokladu, že by niekto, kto tie dôkazy má, chcel rozprávať. Môžeme vyzvať svedkov, ktorí o tom niečo vedia: prosíme vás, poďte nám pomôcť," apeloval.

Na otázku, či sa niekedy kauza Gorila vyšetrí, Gajdoš odvetil, že je to trestnoprávne komplikovaná vec a nerád by to zjednodušoval. "V tejto otázke som otvorený. Dokazovanie korupcie je veľmi komplikované, je prakticky nemožné niektoré veci dokázať. Korupcia sa úspešne vyšetruje vtedy, keď je dokumentovaná online," vysvetlil.

Prezidentovi Kiskovi dnes žiadne konkrétnosti Gajdoš nehovoril. "V rámci mlčanlivosti som musel dbať na to, aby sa nepovedali veci, ktoré nie sú dodnes ustálené," vysvetlil. Na margo svojho odchodu do civilu Gajdoš povedal, že si s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD) nejaké veci už vyargumentovali. "Žiadosť o odchod mám podanú, plynie výpovedná lehota, nemám v pláne ju vziať späť. Neľutujem nič, ale som rád, že končím, mám toho určite dosť," dodal.

Šéf vyšetrovacieho tímu kauza
Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann

Podľa poradcu prezidenta pre komunikáciu Romana Krpelana si Kiska pozval Gajdoša, aby sa ho spýtal, prečo sa rozhodol vo funkcii skončiť. "Pán Gajdoš ho informoval, že v podmienkach, za ktorých vykonával svoju prácu, už nemôže pracovať," povedal. Prezident sa podľa Krpelana na budúci týždeň stretne aj s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a potom sa k celému vyšetrovaniu Gorily vyjadrí konkrétnejšie. Nie je tiež vylúčené, že sa Kiska stretne aj so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý vyšetrovanie Gorily dozoruje.

Odchodom Gajdoša a vyšetrovaním kauzy Gorila sa minulý týždeň zaoberal aj mimoriadny Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Policajný šéf Gašpar vtedy novinárom povedal, že podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za prekážky, ktoré boli údajne kladené Marekovi Gajdošovi pri jeho práci. Gajdošov spor mal byť najmä so špeciálnym prokurátorom Kováčikom. "Prácu vyšetrovateľa som vždy mal a stále mám rád, avšak podmienky, v ktorých som sa vzhľadom na prístup viacerých osôb majúcich vplyv na moju prácu a nepriamo aj na jej výsledky ocitol, sú z dlhodobého hľadiska mnou subjektívne netolerovateľné. Úprimne, aj bez týchto dôvodov po 17 rokoch štátnej služby cítim potrebu zmeny pracovného prostredia," uviedol Gajdoš.

Gašpar povedal, že ak došlo k nejakým prekážkam zo strany osôb, ktoré na to majú vplyv, čo môžu byť aj policajti, treba to preveriť. "Aby pán Gajdoš konkretizoval, či došlo, alebo nedošlo k nejakému ovplyvňovaniu," vysvetlil šéf policajtov.


Galéria

Šéf vyšetrovacieho tímu kauza Šéf vyšetrovacieho tímu kauza

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR - Martin Baumann,
VIDEO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články