Doktor, ktorý bral úplatky, sa dozvedel svoj rozsudok: Takto bude Fischer "pykať"! | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Doktor, ktorý bral úplatky, sa dozvedel svoj rozsudok: Takto bude Fischer "pykať"!

Špecializovaný trestný súd v Pezinku schválil dohodu o vine a treste v prípade kardiochirurga Viliama Fischera
Špecializovaný trestný súd v Pezinku schválil dohodu o vine a treste v prípade kardiochirurga Viliama Fischera
Zdroj: SITA
21.04.2015 13:40

PEZINOK - Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes schválil dohodu o vine a treste v prípade kardiochirurga Viliama Fischera. V korupčnom prípade sa dohodol s prokuratúrou na dvojročnom treste s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu štyri roky. Podľa dohody mu taktiež uložili peňažný trest vo výške 15.000 eur a zákaz činnosti vykonávať lekárske povolanie počas obdobia troch rokov. Súd taktiež odsúhlasil zhabanie časti úplatku 800 eur. Rozhodnutie je právoplatné.


„Vzhľadom na vysoký peňažný trest, keďže profesor Fischer má príjem len z dôchodku, navrhujem, aby mu bolo povolené splácanie peňažného trestu, s ktorým súhlasil, formou splátok,“ reagoval obhajca obvineného. Súd o prípadných splátkach dnes nerozhodol.

Prokurátor považuje sumu 15.000 eur za primeranú. "Finančný trest je na slovenské pomery vysoký, ale je priliehavý s ohľadom na osobu páchateľa, s ohľadom na to, že bral úplatok pri život zachraňujúcom úkone, je to podľa mňa primeraný trest," povedal. 

Špecializovaný trestný súd v
Zdroj: SITA

Obvinený lekár trest prijal. Ako povedal, je spokojný v rámci možností, aj keď ho mrzí, že bol odsúdený. Podmienkou uzavretia dohody o vine a treste bolo okrem iného priznanie obvineného. Vykonané dôkazy museli taktiež nasvedčovať pravdivosti jeho priznania. 

Lekárovi pôvodne hrozil trest odňatia slobody až osem rokov. Keďže pristúpil na konanie o dohode o vine a treste, spodná hranica trestnej sadzby sa mu znížila o jednu tretinu. "Odsúdený bol v trestnej sadzbe tri až osem rokov. To znamená, že pri dohode mu bol znížený trest o jednu tretinu. Pri 77-ročnom človeku bez dopravného priestupku, bez akéhokoľvek záznamu v registri trestov, jednoducho nemôžete uvažovať pri ukladaní trestu v strednej alebo pri hornej hranici trestnej sadzby, je to prvopáchateľ,"  vysvetlil prokurátor návrh dohody a zdôraznil, že je to primeraný trest pre prvopáchateľa.

Doktor, ktorý bral úplatky,
Zdroj: Foto: miš

Známy kardiochirurg uzatvoril dohodu s prokurátorom 1. apríla tohto roka. Lekára obvinil začiatkom februára vyšetrovateľ z prijatia úplatku v celkovej výške 3000 eur. Podľa prokuratúry mal na trikrát prijať úplatky vo výške 1000, 1200 a 800 eur, bonboniéru a dve kačice o hmotnosti troch a štyroch kilogramov. Tie mu odovzdala rodina pacientky, ktorú na Klinike srdcovej chirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) operovali vlani v decembri. Jej operácia mala byť uprednostnená. Po tom, ako žena zomrela, sa rodina obrátila na políciu. Ústav odmietol, že by pacientku operovali mimo poradia.

Špecializovaný trestný súd v
Zdroj: SITA

Viliam Fischer je významným slovenským kardiochirurgom, ktorý vykonal v roku 1998 prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku. Kandidoval aj v priamych voľbách na prezidenta SR, pričom sa mu nepodarilo postúpiť do druhého kola. Obvineniu z trestného činu prijímania úplatku čelí aj ďalší známy lekár, urológ Vladimír P. Strážcovia zákona ho pri preberaní úplatku prichytili 15. decembra 2014. S prokurátorom taktiež uzatvoril dohodu o vine a treste, ktorú musí ešte schváliť súd.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, miš
FOTO: SITA, miš

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články