Na povrch vyplávali ďalšie špinavosti v zdravotníctve: Víťazi tendrov nesúťažia, idú im milióny! | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Na povrch vyplávali ďalšie špinavosti v zdravotníctve: Víťazi tendrov nesúťažia, idú im milióny!

Zdroj: TASR
18.12.2014 00:00

BRATISLAVA - Škandálov v slovenskom zdravotníctve bolo tento rok akurát dosť. No stále vychádzajú na povrch nové skutočnosti, ktoré bežným občanom musia dvíhať tlak. Šafárenie a hospodárnosť v nemocniciach nemá konca kraja. Aj napriek sťažnostiam o nedostatku financií, sa nimi vie poriadne plytvať. Najnovšie sa zistilo, že o väčšinu verejných zákaziek, sa vôbec nesúťaží! Víťazi prišli k svojim zákazkám veľmi ľahko.


V tendroch slovenských nemocníc sa súťaží stále málo. Transparency International Slovensko (TIS) v spolupráci s inštitútom INEKO analyzovali verejné obstarávania v období od apríla 2012 do februára 2014 a zistili, že nemocnice použili z celkového obstaranému objemu 525,6 mil. eur až 63 percent v tendroch, kde bola predložená len jedna ponuka. V porovnaní s prieskumom, ktorý mimovládne organizácie robili v rokoch 2009 až 2012 ide len o mierny pokles. V tom čase v tendroch s jednou ponukou nemocnice rozdelili 68 percent zdrojov.

 

Problém nízkeho počtu ponúk môže podľa analytikov tkvieť v pokrivení trhu. Ide napríklad o dlhé splatnosti a slabú platobnú disciplínu nemocníc, korupciu, zmanipulované výberové kritériá či politické prepojenia, prípadne kartelové dohody.

 

Zuzana Dančíkova z TIS podotýka, že väčšia súťaživosť znamená pre nemocnice aj vyššie úspory. Poukazuje na to, že v tendroch s jednou ponukou sa výsledná cena oproti očakávanej cene neznížila a v niektorých prípadoch naopak narástla. Naopak vo verejných obstarávaniach, kde sa zúčastnili aspoň dvaja uchádzači, cena poklesla v priemere o 9,5 percenta. "Ak by vo všetkých jednoponukových tendroch nemocníc súťažili dvaja uchádzači, výsledné ceny týchto tendrov by v dôsledku súťaže mohli klesnúť o takmer 36 mil. eur za sledované obdobie,“ uviedla Dančíková.

Univerzitná nemocnica Bratislava takmer nesúťaží

Podľa analýzy sa najmenej súťaží v Univerzitnej nemocnici Bratislava a v troch ústavoch srdcových a cievnych chorôb, pritom ide o najväčších obstarávateľov. Priemerný počet ponúk v tendri bol len 1,1. "De facto sa v týchto tendroch vôbec nesúťaží,“ skonštatoval analytik INEKO Dušan Zachar. Naproti tomu stavia Kysuckú nemocnicu s poliklinikou v Čadci, kde súťaživosť v jednom obstarávaní bola 5,3 dodávateľov.

Podľa Zachara v prípade veľkých tendrov nepomohlo súťaživosti ani to, že sú realizované elektronickou aukciou. Mimovládne organizácie preto opätovne sformulovali niekoľko odporúčaní pre efektívnejšie obstarávanie. V prvom rade by podľa Dančíkovej malo ministerstvo zdravotníctva začať porovnávať najčastejšie nakupované položky .

"Ministerstvo začalo porovnávať ceny nákupov nemocníc už za ministerky Zvolenskej, ukázalo sa však, že porovnávali iba položky ako mlieko, zemiaky alebo obálky. Tvrdili, že porovnávajú porovnateľné a nič iné sa porovnať nedá, pretože parametre sú príliš rozdielne,“ skonštatovala Dančíková. Tá však pripomína, že v Českej republike či Veľkej Británii porovnávajú aj zložitú zdravotnícku techniku, či špeciálny zdravotnícky materiál. Na týchto prípadoch podľa analytičky TIS vidno, že sa to dá. Ako tvrdí, rezort by mal porovnávať nielen ceny, za ktoré nakupujú slovenské nemocnice, ale porovnávať ich aj s cenami v zahraničí. Tieto informácie by mali byť verejne dostupné.

Nemocnica sa bráni

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) pripúšťa, že verejne známy fakt o zadlženosti môže odrádzať potenciálnych súťažiacich. „Navyše, objem obstarávaných služieb pre päť nemocníc tvoriacich UNB je v takej výške, že ho vie zabezpečiť len úzky okruh silných dodávateľov,“ uviedla hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská.

Prax je podľa nej často aj taká, že súťažné podklady si prevezme viacero uchádzačov, ponuku však nakoniec predloží len jeden z nich. "UNB má záujem o to, aby si mohla v súťažiach vyberať z viacerých uchádzačov. Naším cieľom je tlačiť na najnižšie ceny a najlepšie obchodné podmienky,“ skonštatovala Stano Maťašovská. Tvrdí, že postupnou stabilizáciu hospodárenia sa im darí zvyšovať záujem uchádzačov o tendre, čoho dôkazom má byť to, že za 11 mesiacov tohto roka sa do ich súťaží zapájalo priemerne 2,3 záujemcov.

Zdravotníctvo musí byť otvorenejšie

Rezort by sa podľa odporúčaní mal zasadiť aj za vyššiu otvorenosť nemocníc verejnej kontrole a vytvoriť si model pre proaktívnu kontrolu podozrivých tendrov v súčinnosti s Najvyšším kontrolným úradom SR, Úradom verejného obstarávania a Protimonopolným úradom SR. Mal by podporovať i meranie a zverejňovanie ukazovateľov kvality a efektívnosti nemocníc. V neposlednom rade by podľa analytikov malo obstarávanie a celé hospodárenie nemocníc štátu a samospráv podliehať tvrdým rozpočtovým obmedzeniam aj s následnými konzekvenciami.

TIS sformulovalo odporúčania pre ministerstvo zdravotníctva aj po predchádzajúcej analýze z rokov 2009 a 2012, avšak ako Dančíková podotýka, rezort ich neprijal, alebo prijal len čiastkovo. "Dúfame, že teraz, keď minister Čislák ohlásil nejaké zmeny, že to bude lepšie s plánom odporúčaní a potom hlavne s ich implementáciou,“ dodala Dančíková.

Nemocnice sa zaviazali predraženo platiť na 10 rokov dopredu!

TIS tiež zistila, že predražené zmluvy so slovenskými nemocnicami sú predražené v 2 oblastiach. Nielen v jednotkových cenách obeda za deň, ale aj v dohode, v ktorej sa zaviazali na ďalších 10 rokov dopredu jedlá odoberať bez ohľadu na to, koľko pacientov a zamestnancov  budú reálne mať.

V podpísaných zmluvách sú tiež klauzuly, ktoré môžu nemocniciam udeliť sankcie za neodobraté množstvo obedov pri počte nižšom ako 95% objemu. Týmto nemocnice zaplatia súkromníkom s kontroverzným pozadím stovky tisíc eur navyše.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TMZ
FOTO: SITA, Facebook TIS, INEKO

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články