Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Policajti mali katastrofu na Kolibe zastaviť: Prizerali sa a takto to dopadlo!

Pohľad na les na bratislavskej Kolibe, kde došlo k nelegálnemu výrubu stromov začiatkom decembra Zobraziť galériu (10)
Pohľad na les na bratislavskej Kolibe, kde došlo k nelegálnemu výrubu stromov začiatkom decembra (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Výrub stromov na bratislavskej Kolibe je podľa Jaromíra Šíbla z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia dôsledkom viacerých chýb v systéme starostlivosti o lesy a ochrane prírody i nedostatočnej legislatívy.

Podľa Šíbla by bolo aspoň čiastočným riešením, ak by boli lesy na území Bratislavy vo vlastníctve štátu prevedené do majetku mesta a zverené do správy mestskej organizácie Mestské lesy Bratislavy. „Prípadný výrub, vyňatie z kategórie lesa či zámena by museli prejsť cez mestské zastupiteľstvo a verejnosť by sa dostala včas k týmto zámerom a mohla sa k nim vyjadriť,“ uviedol Šíbl dnes na tlačovej besede k výrubu na Kolibe.

Stromy na bratislavskej Kolibe vyrúbali začiatkom decembra. Podľa starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého je tento výrub protiprávny a nebolo k nemu vydané žiadne povolenie. Na mieste výrubu boli v tom čase aj pracovníci novomestského úradu a vyzvali pilčíkov, aby výrub okamžite zastavili. S pilčíkmi však podľa hovorcu Nového Mesta Mareka Tettingera boli aj právnici súčasného vlastníka pozemku, ktorí argumentovali rozhodnutím Obvodného lesného úradu o odlesnení pozemku. Nové Mesto však toto nepovažuje za rozhodnutie dostatočné na výrub lesa. Podľa Tettingera je pri vyňatí pôdy z lesného fondu potrebné kladné rozhodnutie obce, ktoré však mestská časť nevydala. 

Pohľad na les na
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: SITA)

Žiadne povolenia, ktoré by umožnili výrub na Kolibe, podľa námestníka primátora Jána Budaja nedal ani bratislavský magistrát. Zaráža ho preto, prečo polícia nezastavila ničenie lesa, keď tam bol zástupca miestnej samosprávy, ktorý tvrdil, že povolenie nevydal. „Policajti mali zastaviť konanie, aj keď mali pochybnosti a preskúmať zákonnosť tohto konania,“ uviedol Budaj na dnešnej tlačovej konferencii. 

O tom, že bol výrub na Kolibe zrejme nelegálny a vyňatie pozemkov z lesného fondu kryté nezákonnými a sfalšovanými dokumentmi už hovoril aj minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa šéfa rezortu vnútra neexistovalo na výrub žiadne povolenie. Jedno z troch rozhodnutí k vyňatiu pozemkov z lesného fondu bolo podľa Kaliňáka vydané neoprávnenými osobami a zvyšné dve falošné. Podľa šéfa rezortu vnútra to vyzerá na organizovaný postup, vinníka však zatiaľ nepoznajú. Výrub na Kolibe už rieši polícia aj prokuratúra. Ministerstvo pôdohospodárstva obnovilo v tejto kauze správne konanie, ktorého cieľom je dosiahnuť rozhodnutie o zrušení prevodu troch pozemkov a ich prinavrátenie na lesné pozemky. Podľa ministra životného prostredia Petra Žigu na Kolibe vyrúbali približne 300 až 400 stromov a minister hovoril o približnej škode 150 000 eur. Štátna ochrana prírody SR škodu zatiaľ presne nevyčíslila. 

Pohľad na les na
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: SITA)

Pozemky na Kolibe vo výmere 3,79 hektára zamenil štátny podnik Lesy SR zmluvou podpísanou 24. júna 2010 bývalým generálnym riaditeľom Alojzom Riškom za pozemky v katastrálnom území Handlová o výmere 4,34 hektára. Podľa hovorcu štátneho podniku Lesy SR Vlastimila Rezeka bola zámena vtedy pre štát zisková. Ako dodal, v čase zámeny nepredpokladali zmeny určenia zamieňaných pozemkov a nepočítalo sa s predčasným výrubom lesa.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu