°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Súd rozhodol: Alena Zsuzsová obvinená z prípravy vrážd zostáva vo väzbe

Alena Zsuzsová
Alena Zsuzsová
Zdroj: TASR
23.09.2020 11:30

BRATISLAVA - Alena Zsuzsová, najnovšie obvinená v kauze prípravy vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica, bude naďalej stíhaná väzobne.


Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) na stredajšom neverejnom zasadnutí. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. "Senát Najvyššieho súdu 3T na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obvinenej podanú proti rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Senát sa v plnom rozsahu stotožnil s uznesením Špecializovaného trestného súdu a rovnako dospel k záveru, že u obvinenej dôvody väzby, v tomto štádiu konania, sú dané," konkretizovala hovorkyňa NS SR.

Zsuzsovú vzali opäť do väzby

Alenu Zsuzsovú zobral do väzby sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, 5. augusta. Sudca vyhovel návrhu prokurátora ÚŠP a vzal obvinenú do väzby z dôvodov - obavy z úteku, z ovplyvňovania svedkov, ako aj z pokračovania v trestnej činnosti. Alena Zsuzsová podala prostredníctvom svojho obhajcu sťažnosť. Zsuzsovú, obžalovanú v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, prepustili po oslobodzujúcom rozsudku ŠTS 3. septembra z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove. Vzápätí ju opäť zadržali policajti.

Alena Zsuzsová na Špecializovanom
Zdroj: TASR

Alena Zsuzsová je ako sprostredkovateľka obžalovaná v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Zavraždili ho 9. júla 2010 pred jeho domom. Na ŠTS v súčasnosti prebieha proces. Okrem toho je obvinená už aj zo spomínaných príprav vrážd prokurátorov a advokáta. Z toho skutku obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR nielen ju, ale i Tomáša Szabó, Miroslava Marček a Zoltána Andruskóa.

Jedného z troch zapletených do prípravy vrážd, Miroslava Marčeka, senát ŠTS 6. apríla odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Kuciaka a Kušnírovej i podnikateľa Petra Molnára. Andruskó bol za vraždu novinára už právoplatne odsúdený na 15-ročný trest. Senát ŠTS v Pezinku 3. septembra oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice nielen Alenu Zsuzsovú, ale aj podnikateľa Mariana Kočnera, Tomáša Szabá súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný. Bude rozhodovať NS SR.


Galéria

Alena Zsuzsová Alena Zsuzsová na Špecializovanom

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články