Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Podpredseda ÚVO bude čeliť nátlaku na odstúpenie: Osem pokút pre Kmotríkove firmy

Firmy Ivana Kmotríka sa spomínajú v najnovšej správe Transparency International Slovensko Zobraziť galériu (2)
Firmy Ivana Kmotríka sa spomínajú v najnovšej správe Transparency International Slovensko (Zdroj: SITA/Braňo Bibel, Transparency International Slovensko)

BRATISLAVA - Transparency International Slovensko (TIS) vyzýva na odstúpenie z funkcie podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Juraja Bugalu. Okresný súd v Žiline totiž udelil advokátskej kancelárii Bugala - Ďurček osemnásobnú pokutu za konflikt záujmov pri overovaní vlastníctva firiem Ivana Kmotríka, ktoré obchodujú so štátom. Ide vôbec o prvé pokuty, ktoré súd pri protischránkovej legislatíve udelil.

Podla Transparency sa Bugala ani nemal stať podpredsedom ÚVO pre svoje blízke kontakty s Kmotríkom, ktorý má množstvo obchodných vzťahov so štátom vrátane verejných zákaziek. Bugala dal ešte minulý rok verejný prísľub, že ak sa ukáže porušenie zákona v tomto prípade, sám odstúpi.

Zákon stanovuje, že overovať vlastníctvo firiem obchodujúcich so štátom nesmie ten, kto má „akýkoľvek vzťah k partnerovi verejného sektora alebo k členom jeho orgánov, ktorý by mohol spochybniť jej nestrannosť, najmä ak je personálne alebo majetkovo prepojená s partnerom verejného sektora“.

Bugala s Kmotríkom podnikal

Podnet na súd v tejto veci podala v auguste minulého roka práve nezisková organizácia Transparency. Bugala totiž spolu s Kmotríkom v rokoch 2014 až 2019 podnikal vo firme s gastrolístkami GGFS, s.r.o, a tiež boli v rokoch 2014-2018 osobne v dozornej rade firmy EBR Services s.r.o (kedysi Slovenské pedagogické nakladateľstvo). Oba tieto fakty podľa súdu bránia potrebnej nestrannosti overovateľov vlastníctva, uvádza Transparency.

Podpredseda ÚVO bude čeliť
Zobraziť galériu (2)
Firmy, ktoré spomína organizácia Transparency  (Zdroj: Transparency International Slovensko)

Okrem Bugalu sa ušlo aj Kmotríkovi

Súd okrem pokuty 160-tisíc eur pre advokátsku kanceláriu Bugala - Ďurček udelil podľa Transparency sankciu 250-tisíc eur samotným firmám Ivana Kmotríka a úhrnne 140-tisíc eur aj ich konateľom či členom predstavenstva. Ivan Kmotrík osobne dostal sankciu 20-tisíc eur. Sankcionované osoby sa proti uzneseniu odvolali.

Bugala nastúpil do funkcie podpredsedu ÚVO v septembri 2018 po tom, čo tento návrh predsedu ÚVO Miroslava Hliváka schválila vláda.

Viac o téme: PokutyFirmyIvan KmotríkTransparency International SlovenskoJuraj Bugala
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu