°C

Pondelok, 30. november 2020. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Pre alkohol za volantom môžete prísť o vozidlo: Presvedčili sa o tom už traja šoféri na Orave

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
10.10.2019 14:40

ŽILINA - Za šoférovanie pod vplyvom alkoholu už vodiči pykajú nielen trestom odňatia slobody či odobratím vodičského preukazu na dlhšie obdobie, ale aj prepadnutím auta v prospech štátu. Žilinská krajská polícia zverejnila na sociálnej sieti príklady trestných rozkazov, ktoré v uplynulých mesiacoch vydali sudcovia Okresného súdu v Námestove. Nezodpovední vodiči porušujúci uložený zákaz šoférovania prišli o svoje vozidlá.


Policajti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline pravidelne každý týždeň vyhodnocujú bilanciu pristihnutých vodičov šoférujúcich pod vplyvom alkoholu. "Minulý týždeň polícia na krajských cestách zaevidovala celkom 44 podgurážených vodičov, z ktorých šestnásti nafúkali viac ako jedno promile. Piati vodiči spôsobili pod vplyvom alkoholu dopravné nehody," informovala krajská žilinská polícia na svojom facebookovom profile. Policajti zároveň varovali vodičov pred možnými postihmi a zverejnili aj príklady trestných rozkazov, na základe ktorých prišli nezodpovední šoféri o svoje automobily.

Motorka už patrí štátu

Prvý prípad sa stal ešte pred letnými prázdninami v Rabči v okrese Námestovo. "Krátko po polnoci vodič motocykla Honda nerešpektoval pokyny policajnej hliadky na zastavenie vozidla, odbočil z hlavnej cesty do vedľajšej ulice, kde motocykel položil na zem a pokúšal sa utiecť. Policajti ho však dostihli," informovala polícia. Dôvod úteku bol zrejmý, pri následnej kontrole sa totiž muž podrobil dychovej skúške na alkohol a namerali mu 2,31 promile.

Pre alkohol za volantom
Zdroj: Getty Images

Pri rozhodovaní o treste mu priťažila skutočnosť, že šoféroval s uloženým zákazom viesť motorové vozidlá. Okresný súd v Námestove k prípadu vydal trestný rozkaz, ktorým rozhodol o treste odňatia slobody na 10 mesiacov so skúšobnou 30-mesačnou dobou, zákaze činnosti viesť motorové vozidlá na 68 mesiacov, ale tiež o prepadnutí motocykla Honda v prospech štátu.

Ignorovali rozhodnutie súdu

Podobný príklad, aj keď za menej dramatických okolností, riešili policajti aj 16. júla v Hruštíne (okres Námestovo). Vodič pri kontrole nafúkal 1,03 mg/l, čo je v prepočte 2,15 promile alkoholu v dychu. Aj v tomto prípade platilo, že prípad sa dostal pred sudcu Okresného súdu v Námestove, ktorý rozhodol o treste odňatia slobody na deväť mesiacov so skúšobnou lehotou 24 mesiacov a zákaze činnosti viesť motorové vozidlá na dobu 5 rokov a 7 mesiacov. Taktiež bol uložený trest prepadnutia motorového vozidla značky Suzuki.

Najnovší prípad je zo začiatku septembra. Mužovi z Trstenej namerali policajti pri kontrole 2,19 promile alkoholu v dychu a priviedli ho pred sudcu. "Vodič sa dopustil prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody na 4 mesiace s podmienečným odkladom na 24 mesiacov. Zároveň mu súd uložil zákaz činnosti viesť motorové vozidlá na 5 rokov a 7 mesiacov a trest prepadnutia veci - motorového vozidla Mitsubishi," uvádza sa v trestnom rozkaze.

Pre alkohol za volantom
Zdroj: KR PZ Trenčín

Nulová tolerancia

Slovensko patrí k európskym krajinám, kde je tolerancia alkoholu za volantom nulová. Pre určenie toho, či sa podgurážený vodič dopustil priestupku, alebo trestného činu, je dôležitá hranica 0,48 mg/l etanolu pri dychovej skúške. Pri jej prekročení sudcovia zväčša udeľujú vinníkom podmienečné, resp. nepodmienečné tresty v kombinácii s uložením zákazu šoférovania na niekoľko rokov. V prípade vodičov môže súd rozhodnúť o prepadnutí auta, ak bolo použité na spáchanie trestného činu. Takým trestným činom je aj ohrozenie pod vplyvom návykovej látky.

62-ročný vodič z Banskej Bystrice poriadne pod parou

Z prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky obvinili považskobystrickí policajti 62-ročného vodiča z Banskej Bystrice. V dychu mu namerali 2,25 promile alkoholu. Ako informovala Elena Antalová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne, vodiča automobilu Opel Astra zastavili policajti krátko popoludní v Považskej Bystrici na Ulici slovenských partizánov. Opakovaná dychová skúška ukázala 2,08 promile.

„Vodičovi policajti následne obmedzili osobnú slobodu a po lekárskom vyšetrení bol umiestnený do policajnej cely. O treste bude rozhodovať sudca Okresného súdu v Považskej Bystrici. Hrozí mu trest odňatia slobody na jeden rok,“ doplnila Antalová.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články