Prominentný advokát, ktorý velebil Hitlera, podal sťažnosť voči väzbe: Najvyšší súd rozhodne | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Prominentný advokát, ktorý velebil Hitlera, podal sťažnosť voči väzbe: Najvyšší súd rozhodne

František Polák bol Černákov bývalý právnik.
František Polák bol Černákov bývalý právnik.
Zdroj: Polícia SR, TASR
04.06.2019 16:16

BRATISLAVA - Najvyšší súd (NS) SR bude v najbližších dňoch rozhodovať o sťažnosti advokáta Františka Poláka, ktorý je obvinený z extrémistických trestných činov, voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), ktorý ho zobral koncom mája do väzby.


"Trestná vec Františka P. bola NS SR predložená v pondelok 3. júna," uviedla v utorok hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Senát NS SR po naštudovaní spisu bude rozhodovať na svojom neverejnom zasadnutí, čo môže byť o niekoľko dní.

ŠTS rozhodol 25. mája o vzatí do väzby obvineného Františka P., ktorého polícia obvinila po akcii "Plukovník" a ktorá sa uskutočnila pár dní predtým. "Sudca pre prípravné konanie ŠTS pracovisko Banská Bystrica, rozhodol o vzatí do väzby obvineného Františka P. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Obvinený podal proti tomu sťažnosť, o ktorej rozhodne NS SR," uviedla vtedy hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Prominentný právnik skončil vo väzbe: FOTO Obvinenie z extrémizmu, velebil Hitlera

"Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil muža z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a z prechovávania a rozširovania extrémistických materiálov," uviedla vtedy polícia.

Následne predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec v pondelok (3. 6.) pozastavil výkon advokácie Františkovi Polákovi. Obvinený bol totiž vzatý do väzby, čo je podľa zákona o advokácii dôvodom pozastavenia advokácie povinne, bez možnosti úvahy.

Právnik František Polák velebil Hitlera
Prominentný advokát, ktorý velebil
Zdroj: Polícia SR

František Polák podľa mediálnych informácií v minulosti zastupoval ako obhajca v trestných veciach napríklad na doživotný trest odňatia slobody odsúdeného banskobystrického bosa Mikuláša Černáka, či poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka. U právnika mali počas spomínanej policajnej razie nájsť viacero predmetov s fašistickou symbolikou. Mimo toho sa advokát mal nechať vyfotiť v nacistickej uniforme.


Galéria

František Polák bol Černákov Právnik František Polák velebil

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články