Veľká akcia kriminalistov: Obchodníci s čínskym tovarom spôsobili štátu škodu za milióny | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Veľká akcia kriminalistov: Obchodníci s čínskym tovarom spôsobili štátu škodu za milióny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - Marko Erd
31.05.2019 09:57

BRATISLAVA - Kriminalisti z finančnej správy zasahovali v obchodoch s čínskym tovarom v Dunajskej Strede, Vrábľoch, Malackách, Ružomberku, Holíči, Trnave, Šahách, Šamoríne a Stupave. Zaistili účtovné dokumenty firiem podozrivých z porušovania zákonov o DPH a dane z príjmov.


Účtovníctvo všetkých spoločností sa nachádzalo na spoločnej adrese v Bratislave. Predpokladanú škodu pre štátny rozpočet vyčíslili na šesť miliónov eur. Ako informovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová, obchodníci vykazovali vysoké ročné obraty s minimálnymi daňovými odvodmi.

Podľa zistení si umelo znižovali vlastnú daňovú povinnosť, a to napríklad tým, že zaradili do svojho účtovníctva zjednodušené faktúry – t.j. pokladničné doklady. Tie však boli vystavené dodávateľmi, ktorí podľa ich slov nemajú vedomosť o tom, že dodali uvedeným spoločnostiam tovar.

Aj tieto prípady potvrdzujú, že takmer u každého kontrolovaného obchodníka s čínskym tovarom sa vyskytujú tí istí dodávatelia, ktorí už nepodnikajú alebo potvrdili, že s danými spoločnosťami nikdy neobchodovali. Platby za nákupy tovaru uskutočňovali prevažne v hotovosti, v zákonom stanovenom limite do 1 000 eur. Konanie vykazuje znaky organizovanej skupiny. Zaistené účtovné doklady preveruje finančná správa vo viacerých daňových kontrolách.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články