Škandalózna pouličná bitka bratov Paškovcov: FOTO Súd opäť rozhodoval, mladá žena má traumu dodnes | Topky.sk

Sobota, 24. august 2019. Meniny má Bartolomej, zajtra Ľudovít.

Škandalózna pouličná bitka bratov Paškovcov: FOTO Súd opäť rozhodoval, mladá žena má traumu dodnes

Pojednávanie s Paškovcami
Pojednávanie s Paškovcami
Zdroj: Topky/Miro Vacula
13.02.2019 14:00

KOŠICE - V novembri 2015 otriasol Slovenskom prípad brutálnej bitky. Odohrala sa v Košiciach a jej aktérmi boli synovci niekdajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku (†60). Branislava, Maroša a Martina Okresný súd Košice I v stredu opäť uznal za vinných z trestného činu výtržníctva a prvých dvoch aj za ublíženie na zdraví.


Pri ich fyzickom útoku utrpela zranenie mladá žena a jej priateľ. Branislavovi a Marošovi uložil súd podmienečné šesťmesačné tresty a Martinovi peňažný trest vo výške 500 eur. Zároveň im určil povinnosť uhradiť škodu poškodeným. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaní aj prokurátor sa znovu odvolali na krajský súd.

Pojednávanie s Paškovcami
Zdroj: Topky/Miro Vacula

Úsmev opadol

Okresný súd v stredu zopakoval svoj rozsudok z novembra 2017, voči ktorému sa vtedy obe strany odvolali. Krajský súd potom v máji 2018 rozsudok zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu, aby ju v potrebnom rozsahu znova prerokoval a rozhodol. Potrebné podľa neho bolo vykonať ďalšie dokazovanie a dôsledné zaoberanie sa žalovanou právnou kvalifikáciou vo vzťahu k spôsobenému následku.

Pojednávanie s Paškovcami
Zdroj: Topky/Miro Vacula

Cítia sa nevinní

Obžalovaní sú synovci niekdajšieho predsedu Národnej rady SR, zosnulého Pavla Pašku. Jeden z nich - Maroš bol v čase skutku príslušníkom Policajného zboru. Všetci traja uviedli aj v záverečnej reči, že sa cítia nevinní, vypovedať pred súdom odmietli.

Škandalózna pouličná bitka bratov
Zdroj: TV MARKÍZA

K násilnej potýčke medzi bratmi a štvoricou Košičanov, vrátane dvoch žien, došlo po oslave narodenín 22. novembra 2015 okolo 3.30 pred pizzeriou na Hlavnej ulici. Bitke malo podľa obžaloby predchádzať slovné obťažovanie mladej ženy zo strany bratov. Podľa videozáznamu priateľ ženy najprv od nej odsotil jedného z mužov, po čom sa stal zo strany všetkých bratov objektom bitky.

Pojednávanie s Paškovcami
Zdroj: Topky/Miro Vacula

Údery a kopanec do oblasti chrbta a hlavy dostala aj mladá žena, ktorá sa im v tom snažila zabrániť. Konflikt ukončil rýchly zásah policajnej hliadky. Najvážnejšie zranenia podľa znalcov utrpela poškodená Zuzana, a to otras mozgu a podvrtnutie krčnej chrbtice s následnou adaptačnou poruchou trvajúcou viac ako tri mesiace.

Škandalózna pouličná bitka bratov
Zdroj: Foto: mik

Súd pritom opakovane neuznal, že išlo o ťažkú ujmu na zdraví, čo by znamenalo prísnejšiu právnu kvalifikáciu trestného činu. Aj preto prokurátor podal odvolanie, pričom vynesené tresty považuje za neprimerane nízke.

Pojednávanie s Paškovcami
Zdroj: Topky/Miro Vacula

Prišli o prácu

Po medializácii incidentu musel Martin odísť z funkcie technického riaditeľa Bytového podniku mesta Košice. Branislav prišiel o post vedúceho oddelenia verejného obstarávania a zdravotníckej techniky v košickej univerzitnej nemocnici. Tretieho z bratov Maroša prepustili z radov polície pre porušenie služobnej prísahy. Ani jeden sa po verdikte pre novinárov nechcel vyjadriť.

Pojednávanie s Paškovcami
Zdroj: Topky/Miro Vacula

Podľa obhajcu poškodených Daniela Lipšica právna kvalifikácia skutku mala byť uznaná prísnejšie. "Je zjavné, že zo znaleckých posudkov aj výsluchov znalcov jednak z traumatológie, ale aj psychiatrie vyplýva, že Zuzana K. bola obmedzená vo svojom obvyklom spôsobe života závažným spôsobom," povedal. Pripomenul, že vina obžalovaných spochybnená nebola.

Škandalózna pouličná bitka bratov
Zdroj: Foto: mik

"Ja som si myslel, že v nejakom okamihu obžalovaní prejavia minimálnu ľútosť nad svojím konaním alebo aspoň nad následkami, ktoré spôsobili poškodeným. Kopať do bezbrannej ženy mi príde úplne za čiarou," konštatoval. 


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Miro Vacula

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články