Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Tragédia v Tatrách, obrovská lavína v Žiarskej doline: FOTO Záchrannej akcie, jeden mŕtvy

V Ždiarskej doline zasypala lavína dvoch skialpinistov, jeden neprežil
V Ždiarskej doline zasypala lavína dvoch skialpinistov, jeden neprežil
Zdroj: hzs
22.01.2018 16:10

ŽIARSKA DOLINA - Horská záchranná služba bola opäť v pohotovosti. V nedeľu ratovali poľských skialpinistov, ktorí odtrhli 300-metrovú lavínu. Jeden z dvojice horolezcov sa z lavíny vyhrabal. Druhý, 26-ročný Poliak ležal zavalený pod jeden a pol metrovou masou snehu. Horskí záchranári ho resuscitovali. Záchranná akcia bola žiaľ neúspešná.


V nedeľu 21. januára v popoludňajších hodinách bola horská záchranná služba povolaná do akcie. Dvaja poľskí skialpinisti odtrhli lavínu v Žiarskej doline. „Dvojica vystupovala na Prostredný grúň smerujúc do Smutného sedla. Lavína mala odtrh približne 300 metrov a 200 metrovú dĺžku,“ informovala Horská záchranná služba (HZS).

Horská záchranná služba zachraňovala dvojicu poľských horolezcov
V Ždiarskej doline zasypala
Zdroj: hzs

Obaja horolezci boli zasypaní. Jeden skialpinista sa dokázal z lavíny vyhrabať sám. Lavína ho zasypala do pol pása. Pomocou lavínového vyhľadávača vypátral svojho kolegu, ktorý ležal pod 1,5-metrovou lavínou. „Na miesto smerovala skupina horských záchranárov zo Žiarskej doliny a aj horský záchranár zo Strediska lavínovej prevencie, ktorý bol v tom čase v teréne neďaleko miesta pádu lavíny,“ informovala HZS.

V Ždiarskej doline zasypala
Zdroj: hzs

O pomoc boli požiadaní aj leteckí záchranári, ktorí z heliportu v Starom Smokovci previezli horského záchranára do Žiarskej doliny. HZS objasnila, že v čase incidentu boli nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré znemožnili posádke vrtuľníka dolet do Žiarskej doliny. Na pomoc poľským skialpinistom bežala pozemná skupina záchranárov. Ihneď po príchode začali s resuscitáciou, ktorá žiaľ nebola úspešná.

V Ždiarskej doline zasypala
Zdroj: hzs

„Žiaľ aj napriek snahe deviatich profesionálnych a šiestich dobrovoľných záchranárov sa 26-ročného Poliaka zachrániť nepodarilo,“ informovala HZS.

Horská záchranná služba zároveň ľudí upozorňuje, že vo všetkých horských oblastiach platí tretí stupeň nebezpečenstva.

HZS vydala k 22. januáru tretí stupeň lavínového nebezpečenstva, ktorý platí pre všetky horské oblasti
V Ždiarskej doline zasypala
Zdroj: hzs


Galéria

V Ždiarskej doline zasypala Horská záchranná služba zachraňovala V Ždiarskej doline zasypala V Ždiarskej doline zasypala HZS vydala  k

Nástroje k článkuZDROJ: hzs
FOTO: HZS

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články