FOTO Dramatická záchrana v Tatrách: Tragédii mohli zabrániť, Miro (†30) zaplatil životom | Topky.sk

Pondelok, 23. júl 2018. Meniny má Oľga, zajtra Vladimír.

FOTO Dramatická záchrana v Tatrách: Tragédii mohli zabrániť, Miro (†30) zaplatil životom

Mirovi už záchranári nedokázali pomôcť.
Mirovi už záchranári nedokázali pomôcť., Zdroj: Foto:HZS
07.12.2017 14:59

VYSOKÉ TATRY - Lyžiarska sezóna je už v plnom prúde. No, žiaľ, vo Vysokých Tatrách pribúdajú obete. Aj napriek výstrahám lyžiari a skialpinisti podceňujú okolnosti a vydávajú sa na svah. Výstup vo Veľkej Studenej doline sa stal osudným aj Miroslavovi (†30), ktorý zdolával svah so svojím kamarátom.


Nešťastie sa stalo v oblasti pod Malým Závratom, keď sa s mužmi utrhla lavína. "Dvaja skialpinisti vo výstupe traverzovali svah pod Javorovým štítom a odtrhli velikánsku lavínu. Bol až dvojmetrový odtrh," opísal nešťastie horský záchranár pre televíziu Joj. Muži sa razom ocitli v zajatí bieleho pekla. Jeden z nich zalarmoval horských záchranárov, pretože nemohol nájsť svojho kamaráta.    

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto:HZS

Lavínou zavalenému Mirovi sa vybrali na pomoc horskí záchranári so psami, ale aj záchranársky vrtuľník, ktorý bol v pátracej akcii veľmi nápomocný.  Záchranárov vyviezol až na vrchol pádu lavíny. Muža sa so všetkých síl pokúšalo čo najskôr nájsť 13 horských záchranárov a tri psy.

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto:HZS

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto:HZS

Išlo ale o veľmi veľkú lavínu, ktorá bola široká približne 150 metrov. "Bez psa by nás v tejto lavíne muselo byť sto, aby sme muža našli," opísal skúsený horský záchranár. Po hodine hľadania označil pes poškodeného. „Bol zasypaný asi dvojmetrovou vrstvou snehu," doplnil záchranár. Miroslav už, žiaľ, nejavil známky života. 

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto:HZS

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto:HZS

Bez lavínovej výbavy

Jeho kamarát pádom lavíny neutrpel žiadne zranenia. Skialpinisti síce mali výstroj, no nemali lavínovú výbavu. "Bola šanca na prežitie. Stačilo mať pips (elektronický lavínový vyhľadávač, poz. red.). Lebo kamarát, ktorý ostal na vrchu, bol by ho našiel do desiatich minút," doplnil horský záchranár. V stredu dopoludnia platila pred lavínami v tejto oblasti výstraha 2. stupňa, poobede sa stupeň zvýšil na trojku. 

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto:HZS

Horskí záchranári majú plné ruky práce

Záchranári Oblastného strediska Horskej záchrannej služby Malá Fatra pomáhali v stredu popoludní dvom českým lyžiarom, ktorí zablúdili počas lyžovačky v oblasti Chlebu. Lyžiari vo veku 26 a 27 rokov podľa horských záchranárov spočiatku lyžovali v Oštiepkovej mulde, odkiaľ sa chceli vrátiť ku kabínovej lanovke na Chlebe. "V hustej hmle zablúdili, stratili orientáciu a dostali sa na južnú stranu Chlebu. Tu začali zostupovať popri Snilovskom potoku, odkiaľ kontaktovali HZS. Spojenie s nimi bolo náročné, nakoľko je v oblasti zlý mobilný signál," informovala HZS na svojej internetovej stránke.

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto: HZS

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto: HZS

Po opakovanom kontaktovaní sa lyžiarom podarilo poskytnúť záchranárom súradnice GPS. "Lyžiari postupne zišli samostatne až do oblasti Zajacovej, kde im už išli naproti záchranári HZS. Oboch transportovali terénnym vozidlom HZS späť do domu HZS v Štefanovej. A keďže boli bez zranení, pokračovali do ubytovacieho zariadenia samostatne," dodali horskí záchranári.

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto: HZS

Vo Vysokých Tatrách platí dnes tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. 

FOTO Dramatická záchrana v
Zdroj: Foto: Lavíny.sk


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, miš
FOTO: HZS, laviny.sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články