Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Svedkovia na pezinskom súde: Miliónové riaditeľky zakrývali Salmanovcov

Sergej Salmanov
Sergej Salmanov (Zdroj: Topky.sk)

PEZINOK 27. mája (SITA) – Obžalovaný podnikateľ Sergej S. podľa jeho bývalého obchodného partnera Ľubomíra S. korumpoval pracovníkov viacerých daňových úradov. Ako svedok dnes Ľubomír S. na súde vyhlásil, že Sergej S. pomohol peniazmi k získaniu funkcie nielen bývalej šéfke Daňového úradu v Šamoríne Márii Z., ale už roky predtým aj bývalej šéfke daňového úradu vo Veľkom Mederi Zite B.

„Podľa toho, čo mi povedal Sergej S., tak zaplatil zhruba bývalých milión slovenských korún za to, aby získala to miesto riaditeľky daňového úradu, aby kryla tie spoločnosti, ktoré tam robili tie odpočty DPH,“ povedal Ľubomír S. pred senátom Špecializovaného trestného súdu.

Sergej S. so synom Alexandrom čelia v tomto procese obžalobe z uplácania spomínanej Márie Z. za to, že zabezpečí bezproblémové vyplácanie nadmerných daňových odpočtov pre ich firmy. Podľa údajnej dohody mala dostávať desiatok s nadmerných daňových vratiek, čo jej celkovo vyšlo na 290-tisíc eur, z ktorých si 50-tisíc prevzala. Práve dnešný svedok Ľubomír S. dal polícii medializovanú nahrávku z kancelárie Sergeja S., kde si údajne dohadujú podrobnosti. Mária Z. na minulom pojednávaní všetko potvrdila. 

Rovnako priznala, že jej dal Sergej S. 33-tisíc eur, ktoré odovzdala ako sponzoring pre stranu Smer-SD, aby sa stala šéfkou daňového úradu. Aj bývalý spoločník Sergeja S. tvrdil na súde, že sprostredkovane vedel o tom, že jej pomohol k funkcii. “On (Sergej S. -poznámka SITA) za Máriu Z. zaplatil nejaké peniaze. Viem, že to vybavoval veľmi dlho. Zháňal kontakty na rôznych miestach. Neorientoval sa na nejakú konkrétnu politickú stranu, ale hľadal nejakého silného človeka, ktorý je schopný vybaviť pre Máriu Z. toto miesto a zabetónovať ju tam,“ povedal Ľubomír S. 

Ľubomír S. je spolu so Sergejom S. obvinený v inej kauze krátenia dane pri obchodoch s alkoholom, inde je zas svedkom. Je však aj obžalovaný z vydierania Sergeja S. Poznajú sa dvadsať rokov ešte z čias, keď Ľubomír S. pôsobil na colnom úrade. Neskôr ho podľa vlastných slov Sergej S. presvedčil, aby spolu vybudovali výrobňu alkoholu v Šamoríne. Na súde dnes tvrdil, že ho Sergej postupne zasvätil do toho, ako podniká. „Pochopil som, že jeho podnikanie je vždy viazané na to, aby nejaké krytie z toho daňového úradu mal,“ povedal Ľubomír S. 

Na súde spomínal, že najprv ich firmy pôsobili vo Veľkom Mederi, ale keď po colnícko-policajnej akcii v roku 2004, pri ktorej im zadržali veľké množstvo alkoholu s podozrením na falošné ochranné známky, svoje aktivity presunuli do Šamorína. Ich pôvodná firma prišla o povolenie na výrobu alkoholových nápojov a povolenie na daňový sklad – ukončili jej činnosť. 

V Šamoríne podľa svedka pomáhala s bezproblémovým vyplácaním nadmerných odpočtov Mária Z., ktorá mala na daňovom úrade už keď pôsobila na odbore kontroly veľké oprávnenia. „Toto všetko chcel Sergej svojim spôsobom využiť a chcel si zabezpečiť taký vplyv na daňovom úrade cez Máriu Z., aby časom v podstate on rozhodoval o tom, komu vôbec bude nejaká DPH vyplatená a čo to vlastne bude stáť,“ tvrdil Ľubomír S. Podľa neho mal Sergej S. obdobnú dohodu aj s povereným šéfom daňovákov v Dunajskej Strede. Za pomoc vraj postupne dostávali daňováci stále menej percent, lebo objemy odpočtov sa veľmi zvýšili a vychádzali vysoké sumy. Sergejovi S. sa údajne aj 10 percent zdalo veľa. 

Ľubomír S. začal mať obavy, že sa všetko prevalí, keď Máriu Z. odvolali z funkcie. On bol konateľ v kozmetických firmách, ktoré dokončovali budovanie závodu v inej časti Šamorína a cez ne prechádzal najväčši objem nadmerných odpočtov. So Sergejom S. sa pohádali, mal obavy, že v prípade problémov všetko hodí na neho ako na konateľa. Sergej S. na neho začal podávať trestné oznámenia, jeho volali ako podozrivého na výsluchy. 

Napokon aj sám podal trestné oznámenie, v ktorom opísal všetky svoje tvrdenia o ich spoločnom podnikaní. Na súde tvrdil, že vtedy si spomenul na záznamy z kamerového systému, ktorý bol v celom areáli. Vybral z nich pasáže, ktoré dal polícii a verejnosť ich pozná aj z médií. Obhajca Sergeja S. argumentuje, že to je nelegálne získaný dôkaz a nemieni ho komentovať. „Tieto kamery tam namontoval s cieľom získať kompromitujúce materiály zo života S.,“ povedal.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu