Zemplínsky kráľ Mikuláš Vareha pôjde na slobodu: Sudca rozhodol o jeho prepustení! | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Zemplínsky kráľ Mikuláš Vareha pôjde na slobodu: Sudca rozhodol o jeho prepustení!

Mikuláš Vareha
Mikuláš Vareha, Zdroj: Život
18.07.2012 19:00

BRATISLAVA 18. júla (SITA) – Zemplínsky podnikateľ Mikuláš Vareha, ktorý je obvinený v kauze daňového megapodvodu, by sa mohol čoskoro dostať na slobodu. Sudca Špecializovaného trestného súdu v utorok vyhovel jeho žiadosti a rozhodol o jeho prepustení na slobodu.


Potvrdila to hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. „Prokurátor podal sťažnosť, ktorá má odkladný účinok,“ dodala hovorkyňa. Mikuláš Vareha teda zatiaľ zostáva za mrežami, spis pôjde na najvyšší súd, ktorý o sťažnosti rozhodne.

Zemplínskeho veľkopodnikateľa Mikuláša Vareha zadržala polícia 1. marca 2011. Pôvodne ho stíhali za daňové prehrešky za takmer 29 miliónov eur. Obvinenie mu 18. apríla 2011 rozšírili o ďalšie delikty za 11 miliónov eur, tieto skutky sa údajne stali v roku 2010. Obchody údajne robil v desiatkach svojich obchodných spoločností s fiktívnym tovarom. Na ich základe si uplatnil odpočet DPH vo výške 866 miliónov korún (28 745 934 eur). Štát v rokoch 2007 až 2010 vyplatil podnikateľovi 986 miliónov korún (32 729 204 eur).

Podnikateľ Mikuláš Vareha bol konateľom v 77 firmách, z ktorých 51 bolo registrovaných ako platcovia DPH. Podľa prokuratúry tieto spoločnosti medzi sebou čulo obchodovali, pričom dohody ich konateľ uzatváral ústne sám so sebou, platby sa realizovali v hotovosti, tovar neopustil sklady, neexistujú doklady o jeho preprave, vozidlá firmy používali len sporadicky a väčšina spoločností nemala zamestnancov. Napriek tomu týchto 51 firiem v rokoch 2007-2009 dosiahlo tržby 705 miliónov eur, pričom vyprodukovali stratu 109 miliónov eur. Tieto firmy obchodovali aj s takými komoditami ako lykožrút smrekový, maštaľný hnoj, drevené bránky a kolíčky. V prípade dokázania viny hrozí Mikulášovi V. sedem až 12 rokov väzenia.

Koncom mája v kauze odsúdili spoluobžalovaného maďarského občana Mihály Molnára. Molnár sa už v prípravnom konaní priznal a s prokurátorom sa dohodol na päťročnom treste, dohodu následne schválil Špecializovaný trestný súd. Obvinený bol z pomoci pri krátení dane a poistného, čo sa podľa polície stalo pri deklarovaných obchodoch s 28 miliónmi euroočiek (štepné púčiky jabloní). Tie vo vytvorenom obchodnom reťazci dodával Mikuláš Vareha spoločnostiam, ktorých konateľom bol práve 47-ročný občan Maďarska. Na tieto „obchody“ uzavreli viac ako 20 faktúr, všetko sa to udialo od mája 2009 do januára 2010.

Podľa dokumentácie ich dodanie v celkovej hodnote takmer 106 miliónov eur dokonca potvrdil na dodacích listoch a prepravu navyše potvrdzovali aj ďalšie doklady (CMR). Obchody sa podľa zistení vyšetrovateľov robili iba na papieri. Napriek tomu si Mikuláš Vareha v daňovom priznaní uplatnil nadmerný odpočet DPH. Podľa polície tak v rozpore so zákonom pomocou Molnára skrátil daň, čím Slovenskej republike spôsobili škodu viac ako 19 miliónov eur.


Galéria

Mikuláš Vareha Mikuláš Vareha

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články