°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Gott bol človek z mäsa a kostí - vyzdvihla Bohdalová na pohrebe

Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová
Zdroj: TV MARKÍZA
12.10.2019 13:00

PRAHA - Herečka Jiřina Bohdalová v sobotu vo svojom prejave počas pohrebu Karla Gotta v pražskej Katedrále svätého Víta zdôraznila spevákove osobnostné vlastnosti i ľudskosť.


Kardinál Dominik Duka začal krátko po jedenástej zádušnú svätú omšu, ktorá sa konala v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade ako súčasť pohrebu speváka Karla Gotta. 

Gott bol človek z
Zdroj: TV MARKÍZA

Duka vo svojom príhovore poďakoval bohu za dar života, ktorým bol Gottov život. "Karel Gott nás preslávil po celom svete a ľudia ho budú ešte dlho počúvať," povedal Duka neskôr počas svätej omše a dodal, že Gott "pomáhal ľuďom, uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym a bohatým".

"Od rodičov dostal v génoch slušnosť, noblesu a džentlmenstvo," povedala Jiřina Bohdalová a dodala, že Gott bol i "človek z mäsa a kostí", ktorý sa veľakrát mýlil, padol a znovu vstal.

Pripomenula, že o príhovor ju požiadal samotný Karel Gott, s ktorým boli "celoživotní kamaráti".       Gott bol podľa nej neuveriteľne pracovitý a priťahoval k sebe veľké množstvo vynikajúcich umelcov svojej doby. "Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz," povedala. Gottov ošetrujúci lekár Marek Trněný prečítal žalm.

Gott bol človek z
Zdroj: TV MARKÍZA

Vojaci na konci omše vyniesli rakvu s Gottovými pozostatkami pred katedrálu. Za rakvou sa vytvoril zástup ľudí. Na jeho čele kráčala vdova Ivana Gottová s dvoma dcérami. Približne o 12.30 h sa rozozvučal najväčší zvon v ČR nazvaný Zikmund a zo zvukového záznamu zaznela pieseň Už z hor zní zvon v podaní Karla Gotta.

Verejnosť mala príležitosť rozlúčiť sa s umelcom v piatok v paláci Žofín. V čase od 8.00 h do polnoci tam prišlo asi 49.000 ľudí.

Karla Gotta si je možné uctiť aj na pietnom mieste v Kinského záhrade a ľudia chodia aj k jeho vile na Bertramke.

Gott bol človek z
Zdroj: TV MARKÍZA


Galéria

Jiřina Bohdalová Zádušná omša sa konala Vojaci čestnej stráže vyniesli S Karlom Gottom sa

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články