Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Smutná správa: Zomrel legendárny slovenský herec Dušan Kaprálik (†75)!

Vo veku 75 rokov zomrel herec Dušan Kaprálik. Zobraziť galériu (4)
Vo veku 75 rokov zomrel herec Dušan Kaprálik. (Zdroj: Divadlo Nová scéna)

BRATISLAVA - Vo veku 75 rokov zomrel známy slovenský herec Dušan Kaprálik. Poslednýkrát vydýchol v domove sociálnych služieb v Dúbravke. Správu pre TASR potvrdila PR manažérka Divadla Nová scéna Zuzana Šebestová.

Divadelný a filmový herec a pedagóg Dušan Kaprálik bol dlhoročným členom hereckého súboru Divadla Nová scéna v Bratislave. Stvárnil množstvo dramatických, tragikomických aj komediálnych postáv v činoherných i muzikálových predstaveniach. Vďaka územčistému vzhľadu často hrával tragikomické úlohy. Uplatnil sa tiež v rozhlase a televízii, jeho hlas je známy aj z dabingu. Hoci verejnosť poznala Dušana Kaprálika hlavne ako herca, mal za sebou aj režisérske skúsenosti.

Narodil sa 21. februára 1948 v Martine. K hereckému umeniu neinklinoval odjakživa, v mladosti bol fanúšikom matematiky a fyziky. V týchto vedných disciplínach absolvoval viacero matematicko-fyzikálnych olympiád. Počas stredoškolských štúdií sa zúčastňoval aj recitačných súťaží, ktoré na všetkých úrovniach suverénne vyhrával. Po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Svoj talent Dušan Kaprálik rozvíjal v Krajovom divadle, neskoršom Divadle Andreja Bagara v Nitre. Členom Divadla Nová scéna v Bratislave sa stal v roku 1973, najprv pôsobil v jej Poetickom súbore. Hosťoval v Slovenskom národnom divadle (SND) a v Divadle a.ha v Bratislave. Ako režisér spolupracoval s viacerými ochotníckymi a mládežníckymi súbormi. Na divadelných doskách začínal vážnymi postavami, postupne však do svojho hrania vnášal komické črty a karikatúru. Kaprálikove herecké kreácie sa vyznačujú výraznými tragikomickými polohami.

Smutná správa: Zomrel legendárny
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR)

Pred filmovou kamerou stvárnil herec vedľajšie postavy napríklad v snímkach Choď a nelúč sa (1979), Dávajte si pozor! (1990), Jaškov sen (1996), Nedodržaný sľub (2009), Červený kapitán (2016), Učiteľka (2016) alebo Únos (2017).

Do bohatej televíznej filmografie Dušana Kaprálika patria známe tituly Americká tragédia (1976), Višňový sad (1978), Profesor na bielom koni (1984), Tá tajovská voda mútna (1987), Mladé letá (1993), Národný hriešnik (1994), Iba taká hra (1995) a mnohé ďalšie. Televíznym divákom môže byť známy aj zo seriálov Moje kone vrané (1980), Lekár umierajúceho času (1983), Domov (1985) alebo Kriminálka Staré Mesto (2010 - 2013).

Okrem divadla a filmu sa venoval aj dabingu. V rámci profesie pôsobil aj ako pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave, kde odovzdával svoje skúsenosti mladšej generácii. Literárny fond udelil v roku 2010 Dušanovi Kaprálikovi cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla a rozhlasu.

Smutná správa: Zomrel legendárny
Zobraziť galériu (4)
Dušan Kaprálik s rodinou  (Zdroj: Nová scéna)

Viac o téme: Dušan Kaprálik
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu