Festivalové ceny sú už rozdané: Cenu ešte získa Ivana Chýlková | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Festivalové ceny sú už rozdané: Cenu ešte získa Ivana Chýlková

Milan Lasica na Art Film Feste
Milan Lasica na Art Film Feste
Zdroj: Miro Vacula
16.06.2018 16:00

KOŠICE – Medzinárodný filmový festival Art Film Fest začal v piatok 15. júna v Košiciach svoj 26. ročník. Už od rána premietal celovečerné i krátkometrážne filmy, o 20:00 organizátori oficiálne otvorili podujatie slávnostným ceremoniálom v miestnej Kunsthalle.


Na oficiálnom otvorení rečnili najprv traja politici. Predseda vlády Peter Pellegrini, predseda košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a viceprimátor mesta Košice Martin Petruško. Našťastie po týchto debatách otvoril samotný festival jeho prezident Milan Lasica a jeho krátky príhovor bol po nudných politických rečiach, skutočne osviežujúci.

Na festivale bol aj bývalý prezident Slovenske republiky Rudolf Schuster.
Festivalové ceny sú už
Zdroj: Miro Vacula

Milan Lasica, potom s generálnym riaditeľom Slovenského filmového ústavu Petrom Dubeckým odovzdal Cenu prezidenta festivalu. Tá je určená osobnostiam, ktoré významným spôsobom rozvíjajú filmové umenie a jej tohtoročným držiteľom sa stal režisér Fero Fenič. Východoslovenský rodák, režisér, scenárista, producent, zakladateľ autorského štúdia Febio a filmového festivalu Febiofest, sa nezmazateľným písmom zapísal do dejín slovenskej i českej audiovizuálnej tvorby. Do programu podujatia čerstvý držiteľ ceny prispel sekciou nazvanou Fero Fenič pozýva, v ktorej v najbližších dňoch predstaví svoje vlastné diela, ale aj filmy, ktoré ho zaujali ako diváka.

Zuzana Mauréry
Festivalové ceny sú už
Zdroj: Miro Vacula

Úvodný ceremoniál sa niesol aj v duchu odovzdávania ocenení Zlatá kamera. Udeľované bývajú filmovým tvorcom za ich výrazný prínos v oblasti kinematografie. Prvou tohoročnou laureátkou sa stala celosvetovo uznávaná poľská tvorkyňa Agnieszka Holland. Zo zdravotných dôvodov sa ceremoniálu nemohla zúčastniť, Zlatú kameru za ňu prebrala jej dcéra Kasia Adamik. Druhú Zlatú kameru odovzdal umelecký riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel režisérovi Alexejovi Germanovi ml. Ruský tvorca je pokračovateľom rodinnej umeleckej tradície – jeho otec Alexej German bol rovnako filmárom a starý otec Jurij German známym spisovateľom.

Ján Greššo
Festivalové ceny sú už
Zdroj: Miro Vacula

Cenou Hercova misia podujatie každoročne oceňuje výnimočný prínos v oblasti hereckého umenia. Prvú z dvoch tohtoročných Hercových misií prebrala z rúk svojho kolegu Jána Jackuliaka slovenská filmová, televízna a divadelná herečka Zuzana Mauréry. Laureátkou druhej ceny sa v závere festivalu stane jej česká kolegyňa Ivana Chýlková.

Otváracím filmom 26. ročníka festivalu sa stala snímka Filmové hviezdy nezomierajú v Liverpoole (Film Stars Don`t Die in Liverpool, 2017), romantická dráma vychádzajúca z reálneho vzťahu starnúcej hollywoodskej hviezdy a jej mladého kolegu. V ďalších dňoch bude nasledovaná desiatkami celovečerných a krátkometrážnych filmov, dohromady premietne Art Film Fest vyše 200 titulov.


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: vac

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články