°C

Sobota, 16. január 2021. Meniny má Kristína, zajtra Nataša.

Plesová móda známych Sloveniek očami Andrey Ziegler: Najväčší prúser, gýčovitosť a divadelné kostýmy!

Andrea Ziegler
Andrea Ziegler
20.12.2017 09:00

BRATISLAVA – Ples v opere, ktorý sa pravidelne koná v historickej budove Slovenského národného divadla, je spoločenské podujatie otvárajúce bratislavskú plesovú sezónu. Každoročne ho svojou prítomnosťou poctia významné osobnosti spoločenského, kultúrneho a hospodárskeho života. Svoju históriu začal Ples v opere písať v roku 2001, ktorým vždy sprevádzala významná osobnosť. Aktuálny osemnásty ročník bude moderovať herečka Božidara Turzonovová, ktorá na svojej róbe už s návrhárkou pracuje. To ako sa obliekli v minulosti jej predchodkyne, zhodnotila stylistka Andrea Ziegler, ktorá nielen im, ale aj ostatným hosťom plesu radí, čo treba v rámci dress codu dodržiavať a čomu sa radšej vyhnúť.


„Ples má svoj dress code. Je treba dodržiavať etiketu. Dámy musia mať vždy dlhú róbu až po zem. Topánky by nemali byť vidieť. Róba by mala byť výnimočný spoločenský kúsok. Dôraz by sa mal klásť na estetiku, dobrý vkus a dokonalé zladenie s osobnosťou. Róba by mala byť elegantná, ale nie ako divadelný kostým. Príliš preexponované šaty môžu vypáliť nevhodne, ba až smiešne. Je dobré ostať pri overenom strihu, prispôsobiť ho postave a dôraz klásť na farbu a materiál. A samozrejme je dôležité akceptovať vek nositeľky,“ prízvukuje stylistka Andrea Zigler, ktorá upozorňuje aj na to, čo treba mať zahalené.

„Dekolt, ramená odhaľovať len, keď sú v top kondícii. V opačnom prípade je vhodnejšie ich rafinovane zahaľovať. Prevísajúci tuk v podpaží tiež nie je príliš estetické predvádzať v korzete. Reálny pohľad do zrkadla je základ k dobrému a vkusnému výberu šiat. Treba si uvedomiť svoje plusy a mínusy. Dôležité je vedieť, ako skorigovať nedostatky a naopak vyzdvihnúť, čo je dokonalé. Aj v plesovej róbe platí, že správny výber šiat urobí z dámy hviezdu večera. Strih, farba, materiál dokážu veľa. Vedia pomôcť, ale i ublížiť," dodáva.

A ako sa jej páčil výber šiat moderátoriek z minulých ročníkov? Ktorá sa obliekla najlepšie a ktorej to nevyšlo?

„Ak sa pozrieme späť dozadu na uplynulé roky Plesu v opere na dámy, ktoré moderovali, musím povedať, že najlepšie šaty mala Zuzka Mauréry (2017) a tiež Lucia Barmošová (2014). Skvelý výber doplnkov vrátane mejkapu a účesu."

Zuzana Mauréry 2017
Plesová móda známych Sloveniek

Lucia Barmošová 2014
Plesová móda známych Sloveniek
.

Nemôžem povedať, že každou plesovou sezónou by bolo evidentné zdokonaľovanie výberu rób. Niektoré pôsobia až príliš jednoducho. Monika Hilmerová (2015) mala krásne šaty a farba jej pristala, len mám pocit, že týmto šatám chýbala dostočná honosa, ktorú si ples vyžaduje. Má to byť róba. Toto sú šaty."

Monika Hilmerová 2015
Plesová móda známych Sloveniek

„Alena Heribanová (2001) moderovala prvý ročník Plesu v opere. Myslím si, že to odpálila celkom fajn."

Alena Heribanová 2001
Plesová móda známych Sloveniek

„Ako som už spomenula, správny výber róby má korigovať tiež nedostatky. Adriana Kmotríková svojím výberom (2011) len upozornila na svoje nedokonalosti. Nie som si istá, či má paže a ruky na takéto odhaľovanie. Viditeľný tuk v podpaží nepôsobí práve esteticky. Príliš veľa volánov navyše vyzerá trochu infantilne až gýčovo. Chýba mi tu viac majestátnosti vhodnej pre dámu. Čo je veľký prúser, tak to, že jej vidieť topánky. Šaty majú byť až po zem. To je dress code teraz a bol tiež v roku 2011!"

Adriana Kmotríková 2011
Plesová móda známych Sloveniek

„Pre mňa nie je róba ani čo mala na sebe Zdena Studenková v roku 2010. To nie je róba, to je skôr divadelný kostým. Navyše, tá čelenka mi k jej osobnosti príde veľký omyl a neverím jej to."

Zdena Studenková 2010
Plesová móda známych Sloveniek

„V 2005 jej to tiež nevyšlo. Príliš farebné, prezdobené, tak trochu gýčové. Menej vymýšľať a radšej vsadiť na jednu farbu. Tou kožušinou s očkami to zabila. Dnes by ju asi ukameňovali bojovníci za práva zvierat."

Zdena Studenková 2005
Plesová móda známych Sloveniek

„To isté, žiaľ, platí aj pre Ivetu Malachovskú v roku 2009. Chápem, že deväť rokov dozadu bolo v móde všeličo, ale toto je pre mňa skôr tiež divadelný kostým ako plesová róba. Nie vždy experimentovanie vypáli dobre."

Iveta Malachovská 2009
Plesová móda známych Sloveniek

„Diana Mórová v 2008 vyzerá ako morská panna. Príliš lesklá až gýčová. To neestické zarezanie v podpaží nevidela? Nikto ju na to neupozornil, že to nevyzerá dobre? A tie úžasné sťaby latexové rukavice, to je teda trefa. Áno, podľa správnosti by dáma mala mať aj dlhé rukavice, ale treba sa tiež zamyslieť, ako bude vyzerať celkový finálny vizuál. A tento sa príliš nevydaril. Navyše vlasy by mali byť vypnuté!"

Diana Mórová 2008
Plesová móda známych Sloveniek

„Niekedy sa treba zamyslieť, že nie všetko čo sa deje v divadle, má divadelný podtón. Hargašová (2007) bola ďaľšou skôr postavou z akejsi hry ako reprezentujúcou moderátorkou večera Plesu v opere. Možno niečo o Tutanchamónovi. Tam by zapadla perfektne."

Jarmila Hargašová 2007
Plesová móda známych Sloveniek

„Soňa Müllerová (2002, 2004), žiaľ, ani toto nie je vhodná róba pre moderátorku plesu. Príliš obyčajné a jednoduché."

Soňa Müllerová 2002
Plesová móda známych Sloveniek

Soňa Müllerová 2004
Plesová móda známych Sloveniek

„Emma Tekelyová (2003) neviem ako to vyzeralo naživo, sukňa by sa dala použiť aj dnes. Ten vrch mi príde  trochu kreatívny experiment, ale v skutočnosti to možno vyzeralo dobre."

Emma Tekelyová 2003
Plesová móda známych Sloveniek

„Kamila Magálová (2006) sa tiež pokúšala asi príliš zaujať a chcela byť originálna. To jej určite vyšlo. Otázka, že ako. Na mňa pôsobí ako čarodejnica z nejakej rozprávky. Ako kostým skvelé. Ako róba do opery nevhodné!"

Kamila Magálová 2006
Plesová móda známych Sloveniek

„Andrea Pálffy Belanyiová (2012), Adriana Kučerová (2013) a Vera Wisterová (2016) mali róbu, ktorá sa pre moderátorku plesu hodí a zodpovedá pravidlám. To, či sa aj páči, je už vec subjektívneho názoru. Ja by som dala pozor pri výbere materiálu a jeho krčivosti. Prípadne by som si dala viac záležať pri finálnej úprave, príprave šiat."

Andrea Pálffy Belányová 2012
Plesová móda známych Sloveniek

Adrina Kučerová 2013
Plesová móda známych Sloveniek

Vera Wisterová 2016
Plesová móda známych Sloveniek

{{ poll.title }}

  • {{ question.text }} *
  • Vyhodnotenie
    Úspešnosť
    {{ succeeded.percent }}%
    Počet správnych odpovedí
    {{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: ak
FOTO: Facebook, Orange

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články