°C

Piatok, 5. jún 2020. Meniny má Laura, zajtra Norbert.

Odvetný krok voči USA: Irán chce americkú armádu zaradiť medzi teroristické skupiny

Mohammad Džavád Zaríf
Mohammad Džavád Zaríf
Zdroj: SITA
08.04.2019 19:00

WASHINGTON - Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vyzval v pondelok na zaradenie Centrálneho velenia americkej armády (CENTCOM) na iránsky zoznam teroristických organizácií. Urobil tak v reakcii na predchádzajúce vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého USA zaradili elitné iránske Revolučné gardy na svoj zoznam "zahraničných teroristických organizácií". Informovala o tom agentúra AP.


Svoju výzvu zaslal Zaríf podľa iránskej štátnej agentúry IRNA formou listu iránskemu prezidentovi Hasanovi Rúhánímu. Pod Centrálne velenie americkej armády (CENTCOM) spadajú jednotky USA rozmiestnené v oblasti Blízkeho východu, Egypta a Afganistanu.  

Predstavitelia americkej administratívy uviedli, že vyhlásenie Revolučných gárd za teroristickú organizáciu má prehĺbiť zahraničnopolitickú izoláciu Iránu. USA podľa nich nebudú tolerovať Teheránu pokračujúcu podporu povstaleckých skupín, ktoré podkopávajú stabilitu v oblasti Blízkeho východu.

Irán už v sobotu avizoval, že v prípade vyhlásenia jeho elitných gárd za teroristickú organizáciu sa môže uchýliť k odvetnému kroku. Teherán pohrozil, že na svoj zoznam teroristických skupín recipročne zaradí americkú armádu. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články