Extrémisti z Boko Haram vraždili a plienili, najmenej 40 obetí | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Extrémisti z Boko Haram vraždili a plienili, najmenej 40 obetí

Boko Haram
Boko Haram
Zdroj: SITA
28.01.2015 14:35

YOLA – Najmenej 40 ľudí zahynulo tento týždeň pri útokoch extrémistov zo skupiny Boko Haram na sedem dedín v štáte Adamawa na severovýchode Nigérie. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.


Militanti okrem toho vyplienili a podpálili viacero obydlí, mešít a obchodov, pričom podľa utekajúcich dedinčanov vláda do postihnutej oblasti ani na naliehanie predstaviteľov zatiaľ neposlala armádu, ktorá by chránila civilistov. "Nič im nie je sväté: ľudí zabíjali ako barany a keď sa zmocnili potravín, podpaľovali nám domy. Armádu tu nikde nie je vidno, niektorí obyvatelia sa schovávajú v horách, a tých, ktorí nestihli utiecť, najmä ženy a mladých ľudí, uniesli," uviedol miestny predstaviteľ Emmanuel Kwache.

Poslanec za štát Adamawa Adamu Kamale uviedol, že keď sa útoky militantov v piatok začali, požiadal vládu, aby do oblasti poslala armádu, avšak doposiaľ na jeho žiadosť nikto nezareagoval. Podľa Kamaleho sa militanti v pondelok presunuli z vyplienených dedín do mesta Michika        

Ľudia ktorí pred útokmi militantov utiekli zo štátu Borno do mesta Maiduguri, vzdialeného približne 200 kilometrov od Michiky, pre agentúru Reuters uviedli, že ich militanti z Boko Haram varovali, že v Maiduguri pre nich "chystajú veľký hrob a s nikým nebudú mať zľutovanie".

Maiduguri je jedno z najväčších miest severu Nigérie, kde armáda v nedeľu odrazila ofenzívu Boko Haram, pri ktorej podľa miestnych obyvateľov a bezpečnostných síl zahynulo najmenej 200 militantov. "Neustále opakovali že nás budú prenasledovať, až kým nespadneme do veľkého hrobu, ktorý pre nás pripravujú v Maiduguri," uviedla Aishatu Bamalum, ktorá do Maiduguri utiekla z mesta Monguno, od nedele obsadeného militantmi.

V súčasnosti hľadá v takmer dvojmilónovom Maiduguri útočisko viac ako 200.000 utečencov z okolitých obcí, avšak mesto je podľa miestnych obyvateľov obkľúčené militantmi. Tí kontrolujú aj tri príjazdové cesty, ktoré doň vedú.  Štvrtú cestu, ktorá vedie do mesta Kano ležiaceho severne od Maiduguri, údajne militanti ostreľujú, takže obyvatelia obkľúčeného mesta sa pred hroziacim útokom Boko Haram boja utiecť.

Extrémisti odmietajúci demokraciu vystupňovali svoje útoky pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ktoré sú v Nigérii naplánované na 14. februára. Skupina Boko Haram začala pred šiestimi rokmi boj za vytvorenie islamského štátu na prevažne moslimami obývanom severe Nigérie pri hraniciach s Čadom, Kamerunom a Nigerom. Konflikt si doteraz vyžiadal viac ako 13.000 obetí, ďalších 1,5 milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články