°C

Pondelok, 30. marec 2020. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

VIDEO Skaza na Filipínach: Ničivý tajfún Kammuri si vyžiadal 13 ľudských životov

Tajfún napáchal obrovské škody
Tajfún napáchal obrovské škody
Zdroj: SITA/AP Photo
05.12.2019 10:30

MANILA - Počet ľudí usmrtených tento týždeň tajfúnom Kammuri na Filipínach stúpol na 13. Informovali o tom tamojší predstavitelia, ktorých vo štvrtok citovala tlačová agentúra AFP.


Prudký vietor sprevádzajúci tajfún v utorok vyvracal stromy a zrovnal so zemou chatrné domy na severe krajiny a vynútil si aj zriedkavé, 12-hodinové zatvorenie medzinárodného letiska v hlavnom meste Manila. Úrady v stredu oznámili, že jeden človek sa utopil a traja ďalší zahynuli pri zásahu stromov a lietajúcich predmetov.

Tajfún napáchal obrovské škody
Zdroj: SITA/AP Photo

Filipínski predstavitelia zodpovední za riešenie následkov katastrof neposkytli ďalšie podrobnosti o tom, ako zahynuli ostatné obete, ale z hlásení miestnej polície vyplýva, že niektorí obyvatelia sa zrejme utopili alebo ich rozdrvili stromy. Hovorca národného úradu pre mimoriadne situácie Mark Timbal povedal, že sa nenašli žiadne nové telá, ale počet mŕtvych môže ešte stúpnuť, keďže správy o obetiach teraz preverujú priamo v teréne.

Tajfún napáchal obrovské škody
Zdroj: SITA/AP Photo

"Je možnosť, že počet narastie, ale dúfame v opak," uviedol Timbal pre AFP. Státisíce ľudí žijúcich v rizikových alebo nízko položených oblastiach evakuovali z ich domovov ešte pred príchodom tajfúnu Kammuri, ktorý dorazil na Filipíny v pondelok večer. Evakuácia podľa slov úradov zachránila životy.

Tajfún napáchal obrovské škody
Zdroj: SITA/AP Photo

Napriek preventívnym opatreniam tajfún poškodil 135 škôl a zničil takmer 1200 domov, pričom škody na úrode v najťažšie zasiahnutých oblastiach sa odhadujú na takmer 16 miliónov dolárov. Filipíny postihne každý rok priemerne 20 búrok a tajfúnov, ktoré pripravia o život stovky ľudí a spôsobia trvalú chudobu obyvateľov, čo žijú v oblastiach často vystavených prírodným pohromám.

Tajfún napáchal obrovské škody
Zdroj: SITA/AP Photo

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte má podľa plánu navštíviť vo štvrtok región Bicol, polostrov južne od metropoly Manila, ktorý tajfún tvrdo zasiahol. Medzinárodné letisko Ninoya Aquina bolo v utorok spolovice zatvorené z preventívnych dôvodov, čo postihlo vyše 500 letov. Zároveň musela byť odložená aj polovica denného programu na medzinárodnom športovom podujatí Hry juhovýchodnej Ázie, ktorých hostiteľom je Manila a okolité mestá.


Galéria

Tajfún napáchal obrovské škody Tajfún napáchal obrovské škody Tajfún napáchal obrovské škody Tajfún napáchal obrovské škody Tajfún napáchal obrovské škody

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ CNA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články