Japonsko si pripomína výročie zemetrasenia: Ekologická katastrofa, zomrelo 19-tisíc ľudí | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Japonsko si pripomína výročie zemetrasenia: Ekologická katastrofa, zomrelo 19-tisíc ľudí

Jadrová elektráreň vo Fukušime
Jadrová elektráreň vo Fukušime
11.03.2019 10:15

TOKIO - Japonsko si v pondelok pripomína ôsme výročie silného zemetrasenia a mohutných prívalových vĺn cunami, ktoré zasiahli severovýchodnú časť krajiny. Zahynulo pri tom alebo stále je nezvestných približne 19.000 ľudí.


Táto prírodná katastrofa mala za následok najzávažnejšiu jadrovú haváriu v dejinách Japonska a najhoršiu vo svete od katastrofy v Černobyle z roku 1986. Pamiatku obetí ničivého zemetrasenia si v Japonsku uctili minútou ticha, ktorá sa začala o 14.46 h miestneho času (06.46 h SEČ), teda presne v čase, keď oblasť prefektúry Fukušima 11. marca 2011 zasiahlo ničivé zemetrasenie, informovala agentúra DPA.

Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a vlny cunami napáchali obrovské materiálne škody. Na pobreží provincie Fukušima vlna cunami s výškou 14 metrov poškodila dve jadrové elektrárne. Vlna mala dvojnásobnú výšku, než s akou sa rátalo pri ich výstavbe. Celkovo najviac postihnutými boli pobrežné oblasti v prefektúrach Iwate, Mijagi a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, ležiacom takmer 400 kilometrov južne od epicentra.

Jadrová elektráreň Fukušima I mala po prírodnej katastrofe poškodené tri zo svojich šiestich reaktorov. Vzhľadom na obavy z úniku rádioaktívnych materiálov a riziko kontaminácie svoje domovy v okolitej oblasti vtedy opustili stovky tisíc ľudí. Japonské úrady pred dvoma rokmi zrušili príkazy na evakuáciu, ktoré sa týkali mnohých miest nachádzajúcich sa v blízkosti poškodenej jadrovej elektrárne.

Argumentovali, že práce na dekontaminácii oblasti sa skončili. Mnoho evakuovaných obyvateľov, najmä ženy a deti, sa však do bývalého zamoreného územia stále nechcú vrátiť. Kritici totiž uvádzajú, že čistenie nebolo dostatočne efektívne.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články