FOTO Pri Černobyle horel rádioaktívny les: Úrady upokojujú ľudí | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

FOTO Pri Černobyle horel rádioaktívny les: Úrady upokojujú ľudí

Požiar vypukol na veľmi nevhodnom mieste.
Požiar vypukol na veľmi nevhodnom mieste.
Zdroj: twitter.com/Strange Sounds
07.06.2018 22:00

KYJEV - Požiar, ktorý v utorok vypukol v tzv. Červenom lese ležiacom v ukrajinskej černobyľskej zóne, sa vo štvrtok popoludní podarilo zlikvidovať.


Otvorený oheň z oblasti už nehlásili v stredu, lesný porast však ešte tlel na území o rozlohe okolo dvoch hektárov. Prvé informácie hovorili o požiari na území desiatich hektárov, ďalšie o zasiahnutí dokonca 12 hektárov územia. Červený les leží v tej časti ukrajinskej černobyľskej zóny, v ktorej je úroveň rádioaktivity najvyššia.

FOTO Pri Černobyle horel
Zdroj: twitter.com/Strange Sounds

Na likvidácii požiaru sa podieľalo 138 hasičov, ktorí mali dispozícii takmer tri desiatky kusov techniky. Zo vzduchu ich podporovali posádky hasiacich lietadiel a vrtuľníka, ktoré podľa aktualizovaných informácií zhodili na zasiahnuté územie 318 ton vody. Informácie priniesla tlačová agentúra UNIAN.

Les v okolí obce Kopači pomenovali podľa toho, že v dôsledku vysokej miery rádioaktívneho zamorenia sa tu dovtedy zelená flóra zmenila na červenkasto-hnedú. Dodnes ide o najzasiahnutejšiu časť pásma okolo niekdajšej JE Černobyľ, do ktorého je vstup nepovolaným prísne zakázaný.

FOTO Pri Černobyle horel
Zdroj: twitter.com/Strange Sounds
 
Požiar viedol k zintenzívneniu kontrol miery radiácie v Kyjeve, ako aj meste Černobyľ a okolí niekdajšej JE zničenej explóziou v roku 1986. Zo žiadnej z týchto lokalít ani naďalej nehlásia hodnoty, ktoré by presahovali povolené maximum. Prípadom sa už skôr začali zaoberať aj orgány činné v trestnom konaní. Oficiálne zdroje však zatiaľ podozrenie z podpaľačstva, ktorému by nasvedčoval aj údajný nález niekoľkých faklí v oblasti vzniku požiaru, nepotvrdili.
 

Galéria

Požiar vypukol na veľmi

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, TASR
FOTO: twitter.com/Strange Sounds,

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články