Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Toto je zlý sen! VIDEO Obrovský chaos po rekordnom zemetrasení, počet obetí neustále stúpa

Chaos v uliciach
Chaos v uliciach
Zdroj: SITA
18.04.2016 06:29

Na najmenej 246 mŕtvych a vyše 2500 zranených vzrástla bilancia obetí silného sobotňajšieho zemetrasenia s magnitúdou 7,8 v pobrežnej oblasti Ekvádoru a obe čísla stále stúpajú, citovala viceprezidenta Jorgeho Glasa tlačová agentúra AP.


Povedal tiež, že majú dlhý zoznam nezvestných, po ktorých pátrajú, ale odmietol uviesť ich počet.

Radiožurnál Českého rozhlasu informoval, že v Ekvádore je s cestovnou kanceláriou Away skupina fotografov, troch Čechov a dvoch Slovákov. Sú však mimo oblasť, ktorú zasiahlo zemetrasenie. V súčasnosti putujú amazonským pralesom a podľa najnovších informácií Olgy Šilhovej z cestovnej kancelárie sú všetci v poriadku. 

Hovorkyňa Českého ministerstva zahraničných vecí Irena Valentová pre rozhlas povedala, že "všetci českí občania, ktorí boli registrovaní v našej cestovateľskej databáze Drozd, nám potvrdili, že sú v poriadku... V túto chvíľu nemáme informácie o obetiach zemetrasenia. Budeme čakať na informácie od ekvádorských úradov." 

Úrady v jednej z najviac postihnutých provincií Manabí s hlavným mestom Portoviejo oznámili, že z väzenia El Rodeo neďaleko tohto mesta ušlo počas chaosu po zemetrasení 180 väzňov. Dvadsať z nich sa podarilo zadržať a niektorí sa vrátili sami, väčšina je však na úteku. V niekoľkých mestách postihnutých zemetrasením došlo navyše k rabovaniu. 

Prezident verí. že sa nájdu preživší

Ekvádorský prezident Rafael Correa skrátil po sobotňajšom zemetrasení v tejto juhoamerickej krajine návštevu Vatikánu a odletel priamo do jednej z najpostihnutejších oblastí na tichomorskom pobreží. Vo svojom prvom verejnom vyjadrení k najsilnejšiemu zemetraseniu v Ekvádore po desaťročiach v noci nadnes SELČ povedal, že prioritou zostáva nájsť preživších.

V príhovore z tragédiou postihnutého mesta Portoviejo varoval, že počet obetí v najbližších dňoch pravdepodobne značne stúpne. Zdôraznil však, že existujú dôkazy o tom, že pod troskami budov sú ešte stále živí ľudia. 

Correa označil zemetrasenie s magnitúdou 7,8 za najhoršiu prírodnú katastrofu, ktorá postihla Ekvádor od roku 1949, kedy zemetrasenie v meste Ambato zabilo tisíce ľudí. 

Počet obetí zemetrasenia na pobreží Ekvádoru stúpol medzičasom na 262, ako tímy záchranárov nachádzajú v troskách preživších a obete. Uviedol to dnes námestník ministra Diego Fuentes. 
Podľa tlačovej agentúry AP sú medzi mŕtvymi aj dvaja Kanaďania. 

Viceprezident Jorge Glas predtým povedal, že zranených je vyše 2500 ľudí. Glas tiež upozornil na dlhý zoznam nezvestných, po ktorých sa pátra, ale odmietol uviesť ich počet. Aj on však varoval, že bilancia obetí bude stúpať. 
 


Galéria

Chaos v uliciach Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články