Voľba ústavných sudcov by nemala spôsobiť koaličnú krízu, myslí si politický analytik | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Voľba ústavných sudcov by nemala spôsobiť koaličnú krízu, myslí si politický analytik

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
11.02.2019 19:25

BRATISLAVA - Aktuálna situácia okolo voľby kandidátov na ústavných sudcov by podľa politického analytika Jána Baránka nemala spôsobiť krízu vo vládnej koalícii. Uviedol to s tým, že chápe návrh Mosta-Híd, aby sa voľba kandidátov na ústavných sudcov uskutočnila v Národnej rade SR verejne.


"Chápem obavy Mosta-Híd z toho, že sa Smer-SD dohodol s ĽSNS Mariana Kotlebu. Keby bola tajná voľba, kotlebovské hlasy by mohli prisudzovať Mostu-Híd," uviedol Baránek. Podľa neho do situácie vstupuje fakt, že Béla Bugár kandiduje za prezidenta. "Ak nechce úplne stratiť svojich voličov, musí zachovať isté dekórum a do toho patrí aj to, že neodporučí zvoliť Roberta Fica za kandidáta na sudcu ÚS SR. Lebo stále platí, že volič Mosta-Híd nie je nadšený z koalície so Smerom-SD. Týmto si chce Bugár nejaké hlasy predsa do volieb získať," priblížil.

Bugár poslancom Mosta-Híd neodporučí podporiť kandidáta Roberta Fica. "Ako som to už viackrát vyhlásil, podporu kandidáta Roberta Fica poslancom strany Most-Híd neodporučím. Definitívne rozhodnutie o tom, ktorých kandidátov podporíme, prinesieme v utorok na zasadnutí klubu," uviedol Bugár. "Druhá kardinálna vec je, či voľba môže spôsobiť koaličnú krízu, myslím, že nie," vyjadril sa Baránek. Isté prepojenie vidí aj v tom, že aj predseda NR SR Andrej Danko (SNS) je za verejné hlasovanie v parlamente.

"Zrejme sa tie pomery v Smere-SD menia tak, že Fico pomaly stráca to hlavné slovo a možno sú tam nejaké presuny smerom k premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Asi cítia, že si Danko môže dovoliť ísť proti názoru Erika Tomáša (poslanec NR SR za Smer-SD), ktorý je za tajnú voľbu a do toho vstupuje aj fakt, že Danko má s Tomášom zlé vzťahy. Tam sa krížia ich záujmy," dodal. "Napriek tomu, že Smer-SD chce tajnú voľbu, sú odhodlaní ísť proti tomu a predpokladám, že koaličná kríza nebude," podotkol Baránek

Zároveň je Baránek presvedčený, že je v záujme štátu zvoliť 18 kandidátov. Preto by mali poslanci využiť všetky legitímne postupy na to, aby ústavný súd nezostal nefunkčný. "Tu nie je cieľ kto z koho, ale zachovanie funkčnosti ústavného súdu," dodal. Podľa neho aj návrh Danka, aby rokovali opozičné a koaličné strany pred voľbou o kandidátoch na ústavných sudcov je na mieste.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články