VIDEO najextrémnejších kolotočov všetkých čias: Neustále na vás dýcha smrť! | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

VIDEO najextrémnejších kolotočov všetkých čias: Neustále na vás dýcha smrť!

Extrémne kolotoče
Extrémne kolotoče
Zdroj: YouTube
24.08.2014 08:10

BERLÍN - Položili ste si už niekedy otázku, prečo vlastne ľudia tak milujú kolotoče? Doktor Nick Laslowicz z floridského Inštitútu pre výskum centrifúg, ktorý tvrdí, že gravitácia je chyba, sa od 70.-tych rokov zaoberá vplyvom zábavných parkov a efektov kolotočov na mozog. V rámci Centrifuge Brain Project vznikol nápad postaviť kolotoče, na ktorých bude možné skúmať vplyv "zábavy" na človeka.


Prvý prototyp nevyšiel, dosahoval preťaženie 6G, no dolámal sa. Tak v roku 1982 vznikol Spherothon, ktorý bol akoby zemeguľou a sedačky s ľuďmi mal upevnené po celom obvode tak pevne, že boli počas jazdy často aj dole hlavou. Ich experimentálne stavby kolotočov boli financované návštevníkmi parku, takže čím viac ľudí prišlo, tým odvážnejšie boli centrifúgy. Druhá v poradí sa volala Wedding Cake (1985) a bol inšpirovaná viacposchodovou tortou.

Extrémne kolotoče
Zdroj: YouTube

Extrémne kolotoče
Zdroj: YouTube

Výsledky boli natoľko odvážne, že ich nemohli publikovať. Tak sa rozhodli zamerať sa na akceleráciu a v roku 1991 postavili ďalší kolotoč – High Altitude Conveyance (HAC). Jazda na tejto veľmi dlhej atrakcii trvala 14 hodín. Ľudia občas zaspali a zabudli na svojich zastávkach vystúpiť, takže museli jazdiť ďalších 14 hodín. Vznikol Expander (1993).

Extrémne kolotoče
Zdroj: YouTube

Extrémne kolotoče
Zdroj: YouTube

Každá kabína bola ovládaná gombíkom, ktorý túto kabínu vystrelil do priestoru a ľudia si to tak mohli ovládať sami. Tento kolotoč spúšťal v mozgu aktivitu, ktorá bola o 30 percent silnejšia ako pri deťoch stojacich na zemi. V roku 1996 postavili Dandelion, kde sa k vystreľujúcim kabínam pridalo aj hojdanie. Cieľom bolo pripomenúť matkino lono, ktoré sa pri chôdzi hojdalo a zistiť, či si ľudia tento pocit z prenatálnej fázy uchovali v pamäti.

Extrémne kolotoče
Zdroj: YouTube

Steam Pressure Catapult z roku 2003 spočíval v momente prekvapenia. Keď sa ľudia vyviezli hore na vrchol stožiara, vystrelilo ich to na neznámu "nohu" kolotoča. Išlo o bežnú simuláciu života, ktorý neustále prináša niečo nové a neočakávané. Posledná atrakcia, nazvali by sme ju Road to Hell, je asi najodvážnejšia zo všetkých.

Extrémne kolotoče
Zdroj: YouTube

Extrémne kolotoče
Zdroj: YouTube

Ak si myslíte, že nie sú reálne a že nie je možné, aby fungovali, blahoželáme. Tento krátky film nemeckého filmára Tilla Nowaka vyhral niekoľko ocenení za svoje skvelé spracovanie a špeciálne efekty. No aj tak, šli by ste niekedy na niektorý z nich?

Ktorú z týchto atrakcií by ste chceli vyskúšať?


Galéria

Extrémne kolotoče Extrémne kolotoče Extrémne kolotoče Extrémne kolotoče Extrémne kolotoče Extrémne kolotoče Extrémne kolotoče

Nástroje k článkuZDROJ: bap
FOTO: Youtube;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články