Sobota, 1. október 2022. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Zhoršený stav herečky z markizáckeho seriálu: Už o sebe príliš nevie...

Eva RysováGaléria fotiek (4)
Eva Rysová
Zdroj: Tv Markíza

BRATISLAVA - Po krvácaní do mozgu síce potrebovala opatrovateľky, no herečka Eva Rysová bola stále aktívna a rada sa stretávala aj s kolegami. Bohužiaľ, dnes je všetko inak.


Eva Rysová sa narodila 16. augusta 1932 v Hajnáčke. Maturovala na gymnáziu v Lučenci. Čaro divadelných dosiek okúsila už ako gymnazistka, keď účinkovala v predstaveniach Divadelného súboru Timrava v Lučenci. Hoci pôvodne chcela byť architektkou, napokon zvíťazilo herectvo. 

Eva Rysová

Po skončení štúdia na VŠMU pôsobila v rokoch 1955 - 1960 vo vtedajšom Armádnom divadle v Martine. Nasledujúcich päť rokov účinkovala na doskách Krajského divadla v Trnave. V roku 1966 sa stala členkou činohry Novej scény v Bratislave.

Ako divadelná herečka sa uplatnila nielen ako predstaviteľka psychologicky zložitých ženských postáv, ale aj v komediálnych úlohách. Stvárnila Isménu v Sofoklovej Antigone, Oľgu v Čechovových Troch sestrách, Gertrúdu v Shakespearovom Hamletovi, či Irinu Arkadinovú v Čechovovej Čajke. Komediálny talent predviedla napríklad v úlohe Agnesy v Molierovej Škole žien, Heleny v Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej, či Rosaury v Goldoniho Prefíkanej vdove.

Zhoršený stav herečky z
Galéria fotiek (4)
Zdroj: RTVS

Na Novej scéne ju diváci mohli vidieť v úlohe Mimi v muzikáli The Beatles, a tiež ako Izergil v Balade o zlodejovi koní alebo Cigáni idú do neba. Zahrala si aj Madame Renaudovú v Klietke bláznov, postavu Mamy v inscenácii Osem žien, Evelyn Medardovú v Nemocnici na pokraji... a Molly v inscenácii Donaha.

Účinkovala aj v legendárnom muzikáli Fidlikant na streche a v rozprávke Mrázik si zahrala postavu rozprávačky.

Účinkovala v takmer dvoch desiatkach televíznych filmov ako Pomsta starej dámy alebo na každého raz dôjde (1968), Prípad jasnovidca Hanussena (1969), Portrét Doriana Graya (1969), Šaty (1972), Americká tragédia (1976), Príbeľská vzbura Janka Kráľa (1978), Eygletiérovci (1986), Prípad poručíka Seeborna (1988), Mastný hrniec (1991) alebo Podozrenie (1993).

Zhoršený stav herečky z
Galéria fotiek (4)
Zdroj: RTVS

V slovensko-českom koprodukčnom filme režiséra Dušana Rapoša Suzanne (1996) si zahrala úlohu lekárky. Predstavila sa aj v televíznej rozprávke Orest z rodu čarodejníkov (2010). Starú mamu rodiny Roznerovcov stvárnila v seriáli z vinárskeho prostredia Búrlivé víno, ktorý sa vysiela od roku 2013.

Hlas Evy Rysovej bolo často počuť z dabingu, z rozhlasových hier, ale aj na CD nosičoch v rozprávkach pre deti. Je držiteľkou Krištáľovej ruže za prednes (2003), Ceny Karla Čapka (2005), Kvetu Tálie (2012). Bohaté herecké skúsenosti odovzdávala poslucháčom herectva na VŠMU a tiež na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave.

V roku 2016 herečka nešťastne spadla a prekonala krvácanie do mozgu. Rodina jej zabezpečila opatrovateľku, no aj tak bola pomerne samostatná a rada prijímala návštevy. Časom sa však prestala kontaktovať aj s blízkymi kolegami. 

“Už som ju nevidela veľmi dávno. Naposledy asi pred dvomi rokmi, keď sme ju boli navštíviť s celým Činoherným klubom doma. Žije v zariadení, kde je o ňu postarané, no už je vraj, bohužiaľ, mimo. Veľmi o sebe nevie. Teraz ju už nenavštevujeme. Je mi to veľmi ľúto,“ povedala v apríli týždenníku Plus 7 dní jej herecká kolegyňa Ľudmila Swanová. 

Zhoršený stav herečky z
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Tv Markíza

Zhoršený stav herečky z markizáckeho seriálu: Už o sebe príliš nevie...

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články