Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

Slovenská herečka pred smrťou: Už nevládzem!

Eva KristínováGaléria fotiek (3)
Eva Kristínová
Zdroj: SND/Jozef Vavro

BRATISLAVA - Prežila krásny život a smrti sa nebála. Herečka Eva Kristínová by dnes oslávila 94. narodeniny. Už ako 90-ročná ale tvrdila, že na tomto svete nemá čo robiť. A ani už nevládze.


Eva Kristínová sa narodila 5. augusta 1928 v Trenčíne. Jej mladosť bola čiastočne poznačená tvrdým osudom jej otca, ktorý bol československým príslušníkom Štefánikových francúzskych légií. Povýšili ho na brigádneho generála a neskôr degradovali na obyčajného vojaka, až bol z armády prepustený. Dcéra Eva Kristínová sa pridala k Slovenskému národnému povstaniu (SNP), kde slúžila ako spojka.

Eva Kristínová

V roku 1950 absolvovala odborný divadelný kurz v Bratislave. Po ukončení štúdia získala angažmán v SND, zároveň pôsobila v rozhlase, v televízii a vo filme. Na doskách SND účinkovala takmer 40 rokov.

Patrila aj medzi známe a uznávané recitátorky. Jej repertoár poézie bol široký, ovládala spamäti aj značnú časť Hviezdoslavovej tvorby.

Slovenská herečka pred smrťou:
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SND/Jozef Vavro

Pred kamerou debutovala v krátkometrážnej komédii Rohy (1955), po ktorej nasledovala komédia režiséra Paľa Bielika Nie je Adam ako Adam (1956). Počas kariéry sa postupne predstavila v mnohých snímkach, ako napríklad Štyridsaťštyri (1957), Smrť sa volá Engelchen (1960), Sám vojak v poli (1964), Lucrezia Borgia (1974).

Medzi divácky obľúbené patrili jej stvárnenia svojráznych dedinských žien v komédiách Rysavá jalovica (1970) či Zypa Cupák (1976), a hlavne Bičianka z doliny (1981) v réžii Jozefa Zachara. Úspešné boli tiež filmy Cesta ženy (1974), Penelopa (1977), Hody (1987).

Priama účastníčka SNP bola od roku 1968 zaslúžilou umelkyňou, nositeľkou Československej medaily za chrabrosť, Československej medaily za zásluhy I. stupňa, Radu SNP II. triedy, Ceny mesta Bratislavy. Prezident SR Ivan Gašparovič udelil 1. septembra 2008 Eve Kristínovej Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovenského divadelného umenia a kultúry.

V apríli 2014 odhalila spoločne s primátorom Nového Mesta nad Váhom Jozefom Trstenským tabuľu so svojím menom počas 17. ročníka Festivalu Aničky Jurkovičovej, kde si prevzala ocenenie Kvet Tálie. Pri príležitosti jej 80. narodenín vyšla aj knižná publikácia s názvom Spomienky herečky, ktorú spolu s ňou napísal Ján Čomaj.

Eva Kristínová
Galéria fotiek (3)
Eva Kristínová
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Eva Kristínová zomrela 14. júna 2020 vo veku 91 rokov. Smrť už očakávala. „Nemôžem povedať, že ma to tu už nebaví, skôr, že tu už nemám čo robiť. Nevládzem. Ak už nemám čím prispievať, aký ma vý­znam, že tu ešte stále som? Len majú sestričky so mnou kopu roboty,“ povedala približne rok pred smrťou týždenníku Plus 7 dní. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články