Sobota, 29. január 2022. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Roky bol všetkým odporný: Nakoniec si tohto herca zamilovali!

Alan RickmanGaléria fotiek (4)
Alan Rickman
Zdroj: SITA

LONDÝN - Keď získal úlohu nenávideného Severusa Snapa vo filmoch o Harrym Potterovi, mnohí sa ani nečudovali. Alan Rickman mal za sebou už rolu zloducha v Smrtonosnej pasci a hral aj odporného šerifa z Nottinghamu v Robinovi Hoodovi. Nakoniec si ho však práve vďaka úlohe učiteľa elixírov na Rockforte všetci zamilovali...


Alan Rickman sa narodil v Londýne 21. februára 1946. Po ukončení štúdií na Kráľovskej akadémii dramatických umení (RADA) v Londýne určitý čas pracoval ako garderobier pre mnohé herecké hviezdy. Neskôr začal pôsobiť v Kráľovskej Shakespearovej spoločnosti, ako aj v televízii.

Alan Rickman

Jeho meno dlho nebolo všeobecne známe. Bol totiž skôr divadelným hercom, k televíznym filmom sa dostal po tridsiatke a v kinohite Smrtonosná pasca si zahral až ako 42-ročný. Do úlohy Hansa Grubera ho obsadil producent Joel Silver, ktorý si ho všimol v Nebezpečných známostiach. 

Roky bol všetkým odporný:
Galéria fotiek (4)
Zdroj: 20th Century Fox


Neskôr sa objavil aj vo filme Robin Hood (1991). Za úlohu šerifa z Nottinghamu dostal Rickman aj cenu Bafta. Ďalší film, ktorý ho preslávil, bol Rasputin z roku 1996. Herec bol za svoj výkon ocenený Zlatým glóbusom a cenou Emmy.

Tiež sa objavil v snímkach Láska nebeská (2003), Dohola (2001) a Stopárov sprievodca galaxiou (2005). Posledné roky sa preslávil najmä postavou Severusa Snapea z obľúbenej série filmov Harry Potter. Spočiatku bol všetkými nenávidený, až kým sa, samozrejme, nakoniec v knihách i filme neodhalilo, že Snape celý čas pracoval proti temným silám, a to z lásky k mame Harryho Pottera. Keď herec pred piatimi rokmi zomrel, všetci fanúšikovia žialili. 

Roky bol všetkým odporný:
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Warner Bros. Pictures

V roku 1997 debutoval Rickman ako režisér snímkou Zimný hosť; ďalším filmom, ktorý režíroval, je snímka V kráľových záhradách (2014). Počas života sa politicky angažoval ako stúpenec labouristov. Venoval sa aj rozličným druhom charity.

Rickman bol väčšinou považovaný za herca, ktorý stvárňoval roly zloduchov. Britská kritika ho mnohokrát označila za jedného z najlepších britských hercov súčasnosti, ktorému sa nedostalo uznania, aké si zaslúžil.

Alan Rickman zomrel 14. januára 2016 vo veku 69 rokov na následky ťažkej choroby. 

Alan Rickman
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA

Roky bol všetkým odporný: Nakoniec si tohto herca zamilovali!

Viac o téme:
AUTOR: © Zoznam/ev/ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články