Utorok, 25. január 2022. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Kontroverzný Jožo Ráž: Megaúspešnú kapelu založil už na základnej škole!

Jožo RážGaléria fotiek (4)
Jožo Ráž
Zdroj: PR

BRATISLAVA - Hoci je spevák Jožo Ráž autorom mnohých kontroverzných výrokov, talent sa mu uprieť nedá. Úspešnú kapelu Elán dokonca založili s Vašom Patejdlom už počas základnej školy.


Jožo Ráž sa narodil 24. októbra 1954, je presne o dva týždne mladší ako spoluhráč z kapely Vašo Patejdl, s ktorým je spojená jeho dlhoročná úspešná muzikantská dráha. 

Obaja chodili do Ľudovej školy umenia, kde mali spoločné hodiny teórie. Keď sa Vašovi rozpadla prvá kapela na základke Jelenia, oslovil Joža Ráža, ten potom zohnal Ďura Farkaša a ten zase Zdena Baláža. Základ kapely bol hotový.

Kontroverzný Jožo Ráž: Megaúspešnú
Galéria fotiek (4)
Ján Baláž a Jožo Ráž
Zdroj: TASR

Skupina Elán vznikla v roku 1969, keď bol Ráž ôsmak na základnej škole. Poctivo skúšali viac ako rok v železničiarskom Závodnom klube Valčík, aj prvé vystúpenie odohrali pre bratislavských strojvodcov, bolo to 22. apríla 1970.

Spevák a basgitarista neskôr vyštudoval psychológiu, no od mladosti bol nepochybne dušou a telom rocker, a tak pokračoval v hudobnej kariére. Slávnu éru odštartovali v októbri 1981 albumom Ôsmy svetadiel. Skupina Elán lámala všetky štatistické rekordy československej, českej a slovenskej populárnej hudby. Boli časy, keď hrali 250 koncertov ročne. Ráž aj Elán si svoju popularitu dlhodobo udržiavajú a ani po rozdelení republiky nestratili české publikum a v Čechách boli častým a aj dnes vítaným hosťom.

Kontroverzný Jožo Ráž: Megaúspešnú
Galéria fotiek (4)
Zdroj: PR

Elán je najúspešnejšou rockovou skupinou, štyrikrát po sebe, za roky 1984 až 1987 získali československého Zlatého slávika v kategórii skupiny, osemkrát po sebe, za roky 1998 až 2005, vyhrali slovenského zlatého Slávika, k tomu má Jožo Ráž dvoch zlatých Slávikov ako spevák za roky 2000 a 2001. Na ich koncert v Prahe na Letnej 20. septembra 2003 prišlo 85-tisíc divákov. V newyorskej Carnegie Hall koncertovali 21. septembra 2007.

Jožo Ráž.
Galéria fotiek (4)
Zdroj: TASR

Kontroverzný Jožo Ráž: Megaúspešnú kapelu založil už na základnej škole!

Viac o téme:
AUTOR: © Zoznam/ev/ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články