Spis o únose Michala Kováča ml. je už na súde! Lexov osud je vo hviezdach | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Spis o únose Michala Kováča ml. je už na súde! Lexov osud je vo hviezdach

Ivan Lexa
Ivan Lexa
Zdroj: TASR/Martin Baumann
07.11.2017 13:40

BRATISLAVA - Predseda senátu na Okresnom súde Bratislava III, ktorému po zrušení Mečiarových amnestií bol pridelený prípad obžalovaného Ivana Lexu a spol., si už trestný spis naštudoval. V súčasnosti ho študujú obvinení a ich advokáti, informoval hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.


Predseda senátu už požiadal pôvodcov utajovaných listín o prehodnotenie stupňa utajenia. Vďaka tomu sa podarilo znížiť stupeň utajenia spisu z prísne tajné na dôverné. Adamčiak vysvetlil, že obžaloba a značná časť dôkazov je na základe rozhodnutia Krajskej prokuratúry v Bratislave aj naďalej v režime dôverné. Na základe metodického pokynu Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa v súčasnosti robí previerka prísediacich sudcov. Do skončenie tejto previerky nie je možné v spise urobiť akékoľvek rozhodnutie, keďže ide o senátnu trestnú vec, zdôraznil hovorca.

Plénum ústavného súdu na neverejnom rokovaní 31. mája rozhodlo, že parlament prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušil Ústavu SR. Mečiarove amnestie a aj milosť pre Michala Kováča ml. sú teda zrušené. Národná rada SR prijala uznesenia o ich zrušení 5. apríla. Poslanci uznesenie schválili 129 hlasmi naprieč celým politickým spektrom. V Zbierke zákonov vyšiel nález Ústavného súdu SR k amnestiám 2. júna, stal sa tak účinným. Následne boli veci, ktoré boli pre Mečiarove amnestie v trezore, pridelené sudcom.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články