Sobota2. marec 2024, meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila

Prvá Slovenka sa pokúsi dosiahnuť vrchol Everestu

Lucia Janičová PR článok Zobraziť galériu (3)
Lucia Janičová (Zdroj: Keith Partridge)

Za dverami laboratória je vedkyňou v oblasti imunológie, na horách vášnivou horolezkyňou a doma obyčajnou mamou. Po 40-tich rokoch sa prvýkrát v histórii po mužskom prvovýstupe pokúsi na Mount Everest vystúpiť žena, Slovenka, Lucia Janičová. Mladá Prešovčanka dokazuje, že s dávkou odvahy je možné zvládnuť aj to, čo mnohí považujú za nemožné.

Lucia (37), mama 9-ročnej Adélky, objavila vášeň pre horolezectvo v momente, keď prvýkrát vyskúšala lezenie na morských útesoch a krátkych skalnatých stenách. Postupne našla lásku k odvážnejšiemu lezeniu vo vyšších horách. Po ôsmich rokoch si však stanovila výzvu, ktorá je cestou za vlastné hranice – dosiahnuť vrchol najvyššej hory sveta. „Každá prekážka je úskalím, ktorým si už niekto prešiel. Preto je dôležité nájsť tých, ktorí si ňou už prešli a pýtať sa ich ako sa im to podarilo, čo preto museli urobiť. Podstatné je nebáť sa osloviť profesionálov a vedieť požiadať o pomoc. Vždy sú naokolo ľudia, ktorí podporia a pomôžu,“ hovorí Lucia, ktorá sa viac ako rok a pol aktívne pripravuje na výstup v Himalájach do výšky 8 848 m.

Lucia Janičová
Zobraziť galériu (3)
Lucia Janičová  (Zdroj: Lucia Janičová)

Súčasťou jej prípravy na expedíciu je aj dosahovanie iných najvyšších vrchov. Luciine kroky tak viedli do Álp, kde vystúpila na Mont Blanc (4 807 m), Mera Peak v Himalájach (6 476 m) a Aconcaguu v Andách (6 961 m). Vďaka týmto úspechom cíti odhodlanie pokúsiť sa o výstup na Mount Everest. Na najvyšší vrch sveta so sebou nenesie len kyslíkovú masku, ale aj silné posolstvo. „Chcem sa podeliť o to, že je možné prekonať svoj strach či traumy a aj napriek nim dosiahnuť úspech vo všetkom, čo si zaumienite. Ľudia, najmä ženy, dnes odvážnejšie vykračujú vústrety svojim cieľom a som rada, že toho môžem byť súčasťou,“ doplňuje Lucia, ktorú poháňa vpred vízia lepšej budúcnosti.

Luciu na ceste na Everest podporuje najväčšia digitálna banka Slovenská sporiteľňa, ktorá sa stala jej exkluzívnym partnerom. „Lucia Janičová reprezentuje odhodlanie a silu, ktorá nás inšpiruje. V časoch, keď podpora odvážnych snov a osobných výziev nikdy nebola dôležitejšia, chceme posunúť hranice podpory ešte ďalej. Veríme, že jej úspech bude vzorom pre celú krajinu,“ hovorí Dáša Juríková, riaditeľka Brand Hub Slovenskej sporiteľne.

Lucia Janičová
Zobraziť galériu (3)
Lucia Janičová  (Zdroj: Lucia Janičová)

Aj napriek tomu, že má Lucia vysoké ambície a neskutočné množstvo odvahy, jej hlavnou motiváciou nie je získať historický zápis pre seba. Chce ho získať pre všetky dievčatá, ženy a celé Slovensko. „Počítam s tým, že sa môže objaviť aj kritika, ale odpoveďou na hejt sú slová podpory od mojej dcéry – mami, si môj hrdina“ uzatvára Lucia, nezlomná hrdinka s veľkou dávkou odvahy.

- reklamná správa -

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu