°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Podľa Von der Leyenovej sa Brexit môže opäť odložiť, ak Británia potrebuje viac času

Brexit sa môže opäť odložiť, ak Británia potrebuje viac času
Brexit sa môže opäť odložiť, ak Británia potrebuje viac času
Zdroj: TASR (AP Photo/Francisco Seco)
10.07.2019 22:00

BRUSEL - Vystúpenie Británie z Európskej únie sa môže odložiť aj po tretí raz, ak Londýn potrebuje čas na schválenie dohody o podmienkach tzv. brexitu britským parlamentom. V stredu to vyhlásila nemecká nominantka na post predsedu Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Informovala o tom agentúra AFP.


Von der Leyenová uviedla, že stále dúfa, že Británia zmení názor a v Európskej únii zostane. Ak však podľa nej Londýn potrebuje viac času, mal by sa mu umožniť ďalší odklad. "Ak Spojené kráľovstvo potrebuje viac času, myslím si, že toto je správna cesta," uviedla pred poslancami Európskeho parlamentu v Bruseli.

Súčasne upozornila, že dohoda o brexite, ktorú vlani v novembri podpísala britská premiérka Theresa Mayová, avšak opakovane ju odmietli britskí zákonodarcovia, bola "dobrá", a zdôraznila, že pod jej vedením Európska komisia nepristúpi na znovuotvorenie "rozvodovej dohody" s Britániou.

Von der Leyenová trvá tiež na tom, že tzv. írska poistka, čiže mechanizmus zameraný na zabránenie vzniku tvrdej hranice s colnou a pasovou kontrolou medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko, sa nezmení. Borisa Johnsona a Jeremyho Hunta, ktorí sa snažia nahradiť Mayovú, zároveň varovala, že pre budúce vzťahy medzi Britániou a EÚ bude rozhodujúci "tón a postoj", akým k brexitu dôjde.

Johnson sa s Huntom zaviazali dohodu o brexite opätovne prerokovať, aby získali lepšie podmienky alebo odišli bez dohody - EÚ opätovné prerokovanie dohody ale vylúčila. Brexit, pôvodne naplánovaný na 29. marca, bol už dvakrát odložený vzhľadom na nesúhlas britského parlamentu s dohodou o brexite v podobe, v akej ju vyrokovala Mayová. Najnovší dátum odchodu krajiny z EÚ bol stanovený na 31. októbra 2019.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články