Brexit je už vytesaný do skaly: Juncker odmietol otvorenie dohody o brexite bez ohľadu na zmeny | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Brexit je už vytesaný do skaly: Juncker odmietol otvorenie dohody o brexite bez ohľadu na zmeny

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo
21.06.2019 15:42

BRUSEL - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v piatok vyhlásil, že 27 členských štátov EÚ sa zhoduje v tom, že zmluva o odchode Británie z eurobloku nebude znovu otvorená, a to bez ohľadu na to, kto nahradí Theresu Mayovú vo funkcii britského premiéra.


Lídri 27 členských štátov EÚ - bez Mayovej - diskutovali v Bruseli o procese brexitu, pričom jednomyseľne odmietli variant, že by nový britský premiér mohol odznova začať rokovania o podmienkach odchodu Británie z EÚ.

"Jednomyseľne sme zopakovali, že dohoda nebude prerokovaná," zdôraznil Juncker v Bruseli po skončení dvojdňového summitu.

Predseda Európskej rady Donald Tusk pripustil určité zmeny v sprievodnom politickom vyhlásení k dohode. Vyhlásenie je síce neurčité, ale zaoberá sa viacerými záležitosťami vrátane náčrtu budúcej podoby vzájomných obchodných vzťahov. 

Termín odloženého odchodu Británie z EÚ je stanovený na 31. október. Vyžiadala si to britská premiérka Theresa Mayová preto, lebo sa jej nedarilo v britskom parlamente presadiť dohodu o vystúpení, ktorú vyrokovala s EÚ.

Vzhľadom na to, že v procese doteraz nastal len malý pokrok, existujú obavy, že dôjde k ďalšiemu odkladu termínu. Niektorí lídri EÚ tvrdia, že ďalší odklad odchodu z Únie by mohlo byť Británii umožnený iba v prípade, že by sa rozhodla usporiadať nové parlamentné voľby alebo druhé referendum o brexite.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články