Rozhodujúci zjazd strany Most skončil: Bugár definitívne vyriekol verdikt o vláde so Smerom a SNS | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Rozhodujúci zjazd strany Most skončil: Bugár definitívne vyriekol verdikt o vláde so Smerom a SNS

Bugár a jeho kolegovia sa rozhodli pre Smer a SNS
Bugár a jeho kolegovia sa rozhodli pre Smer a SNS
Zdroj: SITA
19.03.2016 20:47

BRATISLAVA - Republiková rada Mosta-Híd definitívne rozhodla, či strana vstúpi do vlády so Smerom-SD, SNS a #Sieťou. Je to definitívne, Most ide so Smerom a SNS do vlády. Most-Híd by mal obsadiť v novej vláde posty ministrov spravodlivosti a životného prostredia, a tiež päť štátnych tajomníkov. Príde o poslanca a podpredsedu Zsolta Simona.


Podpredseda Most-Híd Zsolt Simon sa dnes vzdal funkcie a vystúpil zo strany. Zároveň oznámil, že nevstúpi do poslaneckého klubu Most-Híd. Dôvodom je vstup Mostu-Híd do vlády so Smerom-SD, SNS a Sieťou. Za vstup do takejto vlády dnes hlasovalo 40 členov Republikovej rady Mostu-Híd, traja boli proti a jeden sa zdržal hlasovania. Simon založil stranu Most-Híd po odchode z SMK. Ďalšiu stranu sa zakladať nechystá. Nemieni vstúpiť ani do SMK. „Nemám taký úmysel,“ uviedol.

O Simona je dnes najväčší záujem
Rozhodujúci zjazd strany Most
Zdroj: Jan Zemiar

Včera pritom v rozhovore pre Topky Simon prezradil, že on bol prvý, kto z klubu odišiel, no nie jediný."Úprimne poviem, nestarám sa o to, či ma bude niekto nasledovať alebo čo sa bude diať. Som zvyknutý urobiť rázny krok aj vtedy, keď som sám. Viac menej sa preukázalo, že nie som sám, som iba prvý," zaznelo z jeho úst. Teraz je to už definitívne. 44 členov strany Most potvrdili vládu so Smerom a SNS. Iba 3 hlasovali proti vstupu do koalície.

Rozhodujúci zjazd strany Most
Zdroj: Jan Zemiar

Proti vstupu do vlády bol aj člen rady zo Šale František Ondrušek. Tvrdí, že hlasoval podľa svedomia. „Nemám svedomie podieľať sa na zániku strany,“ povedal novinárom s tým, že zrejme odíde aj z Mostu-Híd. 

Rozhodujúci zjazd strany Most
Zdroj: Jan Zemiar

Danko nie je Slota

Republiková rada Mostu-Híd podľa Bélu Bugára na základe priorít strany, ktoré sa stanú prioritami novej vlády, a na základe získania postov vo vláde sa vyslovila za vstup do vlády so Smerom-SD, SNS a Sieťou. Ako povedal predseda strany Bugár dnes na tlačovej besede, nikto okrem Zsolta Simona zo strany neodišiel. Zároveň zdôraznil, že pravicová vláda nemohla vzniknúť, preto sa rozhodli vstúpiť do vlády so Smerom. Vstup do koalície s SNS Bugár zdôvodnil tým, že predseda národniarov Andrej Danko je iný ako bol Ján Slota. „Má iné priority a iné vyjadrovanie ako Ján Slota,“ vyhlásil Bugár. Budúcnosť Mostu-Híd záleží podľa Bugára od splnenia priorít strany.

Rozhodujúci zjazd strany Most
Zdroj: Jan Zemiar

ŽItňanská chce byť ministerkou

Podľa Bugára sa po voľbách vytvára atmosféra tlaku na tých, ktorí sa rozhodli ísť do vlády. „Voľby boli demokratické a ľudia rozhodli, ako rozhodli. Tí, čo chceli vytvoriť pravicovú vládu, robili pred voľbami všetko pre to, aby taká vláda nemohla vzniknúť,“ zdôraznil. Bugár oznámil, že sa mu vyhrážajú, že zabijú jeho dcéru. „Politika sa dostáva do ulíc, pretože niektorí sa nevedia vyrovnať s tým, že nebudú vo vláde. Čo to je? To je ohrozenie demokratických princípov štátu,“ vyhlásil s tým, že budúcnosť ukáže, či bude ľavo-pravá vláda fungovať. „Situácia je vážna. Riešiť sa dá len zodpovedne,“ dodal.

Rozhodujúci zjazd strany Most
Zdroj: Jan Zemiar

Podpredsedníčka Mostu-Híd Lucia Žitňanská zdôraznila, že 90 percent priorít strany sa dostalo aj do priorít novej koalície, ktoré podpísali štyria predsedovia strán. "Sú tam zapísané aj priority iných strán. Každá zo strán bude chcieť presadiť priority. Presadia ich vtedy, ak sa navzájom budú podporovať. Ak to nebudú robiť, vieme, čo máme robiť,“ povedala.

Rozhodujúci zjazd strany Most
Zdroj: Jan Zemiar

Podpredsedníčka Lucia Žitňanská potvrdila záujem o post šéfky justície. V prípade envirorezortu sa spomína podpredseda László Solymos. Predseda strany Béla Bugár o nominácii hovoriť nechce, potvrdil však, že rezortu by mal šéfovať niekto z poslaneckého klubu. Ako možní štátni tajomníci sa spomínajú Andrea Vitkóová na spravodlivosti, Árpád Érsek na doprave a Peter Krajňák na školstve. Štátnych tajomníkov má mať Most-Híd aj na ministerstvách životného prostredia a práce.

Rozhodujúci zjazd strany Most
Zdroj: Jan Zemiar

Za Žitňanskú a zrejme Solymosa nastúpia náhradníci Gabriel Csicsai a Edita Pfundtner. Za Érseka by mal nastúpiť Péter Vörös. Bugár obhajuje záujem vstúpiť do vlády so Smerom-SD, SNS a #Sieťou snahou zabrániť nárastu extrémizmu. Obáva sa, že ak by boli predčasné voľby, posilnili by sa radikálne a nesystémové strany.

Rozhodujúci zjazd strany Most
Zdroj: Jan Zemiar

Bugár verí v zázrak

Hovorí tiež o snahe presadiť program Mosta-Híd. Verí, že sa Mostu-Híd podarí pretlačiť protikorupčné opatrenia, hoci kľúčové rezorty má Smer-SD. Tvrdí, že keby tomu neveril, nevstupoval by do vlády.

Rozhodujúci zjazd strany Most
Zdroj: Jan Zemiar

So vstupom do formujúcej sa vlády so Smerom-SD a SNS nesúhlasí podpredseda Mosta-Híd Zsolt Simon. Oznámil, že ak strana podpíše koaličnú zmluvu, nevstúpi do poslaneckého klubu a nebude podporovať kabinet. Simon pripomína Bugárove slová v rozhovoroch pre médiá aj na predvolebných mítingoch o tom, že horšie ako vláda Smeru-SD je vláda Smeru-SD a SNS.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, TMZ
FOTO: SITA, Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články